Things to do in Aguadilla: An Abandoned Plane

My fashion:
Dress: Aruna Boutique
Hat: DIY
Bag: Electroshock 
Earrings: Farmers Market
Sunglasses: Electroshock 

As some of you know I recently moved… have changed San Juan Puerto Rico to Aguadilla Puerto Rico!

Now I will be exploring more of the West Coast and see what Puerto Rico has to offer there. As they say West Coast is the best coast…together with me you will soon be able to say. Let’s check out together some things to do in Aguadilla. An abandoned plane…

As much as the beaches here are amazing I am starting with something a little unique…

This is not a typical sightseeing view. An abandoned plane wreck… turned to a spectacle of color and street art by local artists. With a blues of the sky and greens of the palm trees, this is a must see view in Aguadilla. It is right of 107 Highway and a pretty cool sight to view.

You can also walk into it( locals made it happen semi-safe construction aka ladder to hop inside) .. and it is even more amazing their pictures speak for themselves how cool it looks!

For of course dramatic, fashion and picture purposes I wore a maxi dress. A bit challenging with high grass and a semi-stable way to get in, however, I have done worse and more to get the shots and to see something. If you want to just check it out – wear some better shoes 😛

I tried to research where, what, why? the plane is there but there is not much information about it. It just remains mystery and now one of the must-see places in Aguadilla.

xoxo
Patinka

Jak niektórzy z was wiedzą, niedawno się przeprowadziłam … zamieniłam San Juan Puerto Rico na Aguadilla Puerto Rico!

Teraz będę zwiedzać Zachodnie Wybrzeże i zobaczę, co ma do zaoferowania Puerto Ricopo tej stronie. Jak mówią, Zachodnie Wybrzeże to najlepsze wybrzeże … razem ze mną wkrótce będziecie mogli to ocenić. Zobaczmy razem, co można robić w Aguadilla. Co powiecie na opuszczony samolot …

O ile plaże tutaj są niesamowite, zaczynam od czegoś nietypowego…

To nie jest popularny widok krajoznawczy. Opuszczony wrak samolotu … zamieniony w spektakl koloru i sztuki ulicznej autorstwa lokalnych artystów. Z błękitem nieba i zielenią palm w tle  jest to widok, który trzeba zobaczyć w Aguadilla. Jest na prawo od autostrady 107 i daje całkiem fajny widok.

Można też do niego wejść (miejscowi sprawili, że stało się to prawie bezpieczne konstrukcja, czyli drabina do wskoczenia do środka) … i wnętrze jest jeszcze bardziej niesamowite, zdjęcia mówią same za siebie, jak fajnie to wygląda!

Oczywiście ze względów dramatycznych, modowych i fotograficznych założyłam sukienkę maxi. Trochę było ciekawie z wysoką trawą i półstabilnym sposobem wejścia, jednak robiłam gorsze i więcej, aby wykonać ujęcia i coś zobaczyć. Jeśli chcesz to po prostu sprawdzić – załóż lepsze buty: P.

Próbowałem dowiedzieć się, gdzie, co, dlaczego? samolot jest akurat tam, ale nie ma o nim zbyt wielu informacji. Pozostaje tajemnicą i teraz jest jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Aguadilli.

buziaki
Patinka

xoxo Patinka