Outfits, accessories, hats… and Vitamin D!

 

My fashion:
Hat: Cuba
Earrings: Dominican Republic
Bag: Bali
Dress: Walgreens ( yes, seriously!)
Shoes: Old Navy
Sunnies: Amazon Fashion

 

Outfits, accessories, hats… and Vitamin D! These are just some of the things that make this fashionista happy. Seriously, this might sound very cheesy but do whatever makes you happy during the quarantine! Yes, I know we can’t do all that makes us happy but substitute it with the little things!

for example:

  1. Do you like fashion? If the answer is yes Get dressed! If the answer is no also get dressed!  Pick a cute outfit to walk around the house or for your errands. It feels so much better than the work-out clothes or pajamas. I love a mix of comfy, trendy, and boho! This little outfit is easy to wear and very comfortable for a walk or reading a book on my couch while still looking cute. I also created this outfit with some things I bought during my travels and some inspired by places I want to travel to.
  2. Do you like accessories? Wear them! Earrings why not! Wear the biggest or the fanciest pair just from living room to the kitchen and back! Look in the mirror and smile to yourself. I picked this insane pair at a market while in the Dominican Republic and they are fabulous! Do you like hats? Wear them just to feel the summer and your future travels just for a second. I scored this hat while in Cuba. It reminds me of my crazy and such fun travels in pre- craziness- world! The bag is from Bali, one of the places on my travel bucket list I so want to visit one day!
  3. Do you like traveling? Well, that’s the tough one!  only on the map or online for now, but seriously go outside for a bit. Walk around even for 5 minutes. Your mood will most definitely change! Of course, go outside in your cute outfit! don’t forget your mask and to keep distance! I kept my distance from the palm trees! I promise 😛 but seriously you have to be careful flying coconuts are no joke!
  4. Do you like Summer? Put your face to the sun! from the window, balcony, or on your walk. Vitamin D will help you feel better and look at the bright sides! The fresh air will change the perspective a bit and let you breathe!
  5. Do you like make up? put it on! Nowhere to go? who cares do it for yourself anyways. I am not really great at makeup however, I do believe in the power of a fun lipstick! Put some lipstick! and smile!

DISCLAIMER:

I do realize not everyone has palm trees or a beach to go to ( well mine is closed and patrolled by the police so the walk was a real quickie ) I know that some of you still have snow and low temperatures and maybe hands full with work and life. This post was created strictly for entertainment ( that’s what I have always been doing with my blog)  to put a smile on your face and if it did! Mission accomplished! Now put that lipstick on and a cute outfit and stay safe!

xoxo
Patinka

Stroje, akcesoria, kapelusze … i witamina D! To tylko niektóre z rzeczy, które sprawiają, że ta fashionistka jest szczęśliwa. Poważnie, może to zabrzmieć bardzo tandetnie, ale rób wszystko, co czyni cię szczęśliwym podczas kwarantanny! Tak, wiem, że nie możemy zrobić wszystkiego, co nas cieszy, ale można zastąpić to drobiazgami!

na przykład:

1. Lubisz modę? Jeśli odpowiedź brzmi tak, ubierz się! Jeśli odpowiedź brzmi nie- też ubierz się! Wybierz ładny strój po domu, na spacer lub do załatwiania spraw. Czuje się o wiele lepiej niż ubrania do ćwiczeń lub piżama. Uwielbiam mieszankę wygody, trendów i boho! Ten look jest łatwy do noszenia i bardzo wygodny na spacer lub czytanie książki na mojej kanapie, jednocześnie wyglądając uroczo. Stworzyłam również ten strój z kilkoma rzeczami, które kupiłam podczas moich podróży i niektórymi inspirowanymi miejscami, do których chcę podróżować.
2. Lubisz akcesoria? Załóż je! Kolczyki dlaczego nie?! Noś największą lub najmodniejszą parę od salonu po kuchnię i z powrotem! Spójrz w lustro i uśmiechnij się do siebie. Wybrałam tę szaloną parę kolczyków na targu podczas pobytu na Dominikanie i są wspaniałe! lubisz kapelusze i czapki? Noś je, aby poczuć lato, i aby choć na sekundę poczuć się jak na wakacjach. Zdobyłam ten kapelusz na Kubie. Przypomina mi moje szalone i zabawne podróże w świecie przed- szaleństwem jakie teraz mamy. Torba pochodzi z Bali, jednego z miejsc na mojej liście podróży, które chciałabym kiedyś odwiedzić!
3.Lubisz podróżować? Cóż, to jest trudne! na razie tylko palcem po  mapie lub w Internecie, ale na poważnie -wyjdźna zewnątrz. Spaceruj nawet przez 5 minut. Twój nastrój na pewno się zmieni! Oczywiście wyjdź na zewnątrz w swoim uroczym stroju! nie zapomnij swojej maski i zachowaj dystans! Ja utrzymałam dystans od palm! obiecuje : P ale tak serio trzeba uważać zlatujące kokosy to nie żarty!
4. Lubisz lato? Wystaw buźkę na słonko! z okna, balkonu lub na spacerze. Witamina D pomoże Ci poczuć się lepiej i spojrzeć na jasne strony! Świeże powietrze nieco zmieni perspektywę i pozwoli ci oddychać!
5. Lubisz make-up? Zrób go! Nie ma gdzie iść? kogo to obchodzi, i tak zrób go dla siebie. Nie jestem dobra w makijażu, ale wierzę w moc szminki! Nałóż szminkę! i uśmiechnij się!

OŚWIADCZENIE:

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma do dyspozycji palmy lub plażę (moja jest zamknięta i patrolowana przez policję, więc spacer był naprawdę szybki) Wiem, że niektórzy z was wciąż mają śnieg i niskie temperatury i może ręce pełne pracy i życie daje popalić. Ten post został stworzony wyłącznie dla rozrywki (od zawsze ten blog tym był), aby wywołać uśmiech na twojej twarzy i jeśli tak się stało! Misja zakończona sukcesem! Teraz załóż szminkę i ładny strój i dbaj o siebie!

buziaki
Patinka

xoxo Patinka