Paradise on Earth on Icacos Island

 

My fashion:

Bathing suit: Shaoroua
Hat: vintage

Icacos is a private uninhabited Island only 15-minute boat ride from the mainland Fajardo in Puerto Rico. It’s a perfect place for a day of quiet beach time and snorkeling. It’s a true paradise on Earth.

The boat ride is fast and splashy and the views are incredible. You can book your trip here! You end up at a paradise on Earth on Icacos. The whitest sand and bluest waters will make you love that place. It’s a paradise for snorkeling also you will see all sorts of fish, coral, and other creatures.

We went there on a mini yoga retreat and it was a Sunday which became a really busy and crowded day however we still had spots that made us feel like we are on a private Island our personal Paradise on Earth on Icacos.

To fully enjoy your day on Icacos Island make sure you prepare ahead of time there are no restaurants or places on it. Take plenty of water, sunblock and think of taking an umbrella. You need to bring everything you may need for a day – towels, food, drinks, personal floatation devices – there are no facilities on this little island. FIRST OF ALL, bring a trash bag to take your garbage back with you. The beach was relatively clean, but it is our responsibility to keep it clean.

When you are packed and ready just enjoy a beautiful sunny day on The Paradise on Earth- Icacos Island.

xoxo
Patinka

Icacos to prywatna, bezludna wyspa, oddalona zaledwie 15 minut od lgłównej wyspy z Fajardo w Puerto Rico. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek na plaży i nurkowanie. To prawdziwy raj na Ziemi.

Podróż motorówką jest szybka i zachwycająca, a widoki są niesamowite. Skończysz w raju na Ziemi na Icacos. Najbielszy piasek i najjaśniejsze wody sprawią, że pokochasz to miejsce. Jest to raj do nurkowania, zobaczysz wszelkiego rodzaju ryby, koralowce i inne stworzenia.

Pojechałam tam na mini retreat jogi i była to niedziela, która stała się naprawdę zatłoczonym dniem, ale wciąż mieliśmy miejsca, które sprawiały, że czuliśmy się jak na prywatnej wyspie i mieliśmy nasz osobisty raj na Ziemi na Icacos.

Aby w pełni cieszyć się dniem na wyspie Icacos, upewnij się, że przygotujesz się, nie ma na nim restauracji ani udogodnień. Weź dużo wody, kremów z filtrem przeciwsłonecznym i pomyśl o zabraniu parasola. Musisz zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujesz na jeden dzień – ręczniki, jedzenie, napoje, osobiste urządzenia pływające – na tej małej wyspie nie ma żadnych obiektów.

PO PIERWSZE , przynieś torbę na śmieci, aby zabrać swoje śmieci z powrotem. Plaża była stosunkowo czysta, ale naszym obowiązkiem jest utrzymanie jej w czystości. Kiedy jesteś spakowany i gotowy, po prostu ciesz się pięknym słonecznym dniem w Raju na Ziemi – Icacos Island.

buziaczki
Patinka

 

xoxo Patinka