Waterfall paradise

I love waterfalls and I am always on a lookout for some hidden waterfalls in Puerto Rico. There are two fun waterfalls in Arecibo. Welcome to this Waterfall paradise. Perfect for a little adventure to cool off on your road trip.

These man-made waterfalls are located on the Río Tanama, in the Río Hondo and La Planta sectors of Arecibo. Originally built as part of a hydro-electric, but no longer used in the generation of electricity — now they are just pretty waterfalls.

Surprisingly,  it was really easy to get to. Usually, GPS has no idea where some of the “off the beaten path” attractions are. Also, the walk from where we parked was very short. First waterfall -Charco Hondo not only a source of cool water and fun pictures but also a focal point for locals to hang out, barbeque and swim around in the river. I couldn’t help myself to take a little dip in it and have some fun shots. My little waterfall paradise.

The second waterfall – La Planta is a bit of a walk mostly through the river that gets sometimes up to your chest! Adventurous and challenging when you have a backpack full of cameras and phones ( yikes! Thankfully my personal photographer knows how to handle situations like that)

A 15 minute half walk/ half swim through freezing water was so worth it! The views were spectacular! and the swim in the waterfall so refreshing and beautiful. I love adventures like that. That are challenging enough but not too dangerous and at the end so worth it. Puerto Rico, you are a great and beautiful adventure! Arecibo you are waterfall pardise.

xoxo
Patinka

.

Uwielbiam wodospady i zawsze szukam ukryte miejsca z jakimiś atrakcjami i pięknąprzyrodą w Puerto Rico. W Arecibo są dwa fajne wodospady. Idealne na małą przygodę, aby ochłodzić się w podróży.

Są to sztuczne wodospady i znajdują się na Río Tanama, w sektorach Río Hondo i La Planta w Arecibo. Pierwotnie zbudowane jako część hydroelektrycznego systemu, ale już nie używane – teraz są po prostu bardzo ładnymi wodospadami, uwielbianymi przez turystów i mieszkańców w okolicy. Zaskakująco łatwo było się do nich dostać. Zwykle GPS nie ma pojęcia, gdzie znajdują się niektóre z atrakcji „tzw poza przewodnikiem”. Również spacer z miejsca, w którym zaparkowaliśmy, był bardzo krótki.

Pierwszy wodospad – Charco Hondo to nie tylko źródło zimnej wody i fajnych zdjęć, ale także punkt centralny dla mieszkańców, którzy spędzają tam wolny czas, grillując i pływając w rzece. Nie mogłam się powstrzymać, i troszkę się popluskałam.

  Drugi wodospad – La Planta do niego dostaniesz się spacerkiem po rzece, która czasem dosięga aż klatki piersiowej! Spacer pełen przygód i wyzwania, kiedy masz plecak z aparatem fotograficznym i telefonami ( Na szczęście mój osobisty fotograf wie, jak radzić sobie z takimi sytuacjami)

Warto było przedostać się przez lodowatą rzekę! Widoki były spektakularne! i pływanie w wodospadzie tak orzeźwiające i piękne. Uwielbiam takie przygody, które są wystarczająco trudne, ale nie są niebezpieczne i na koniec można rozkoszować się pięknymi widokami. Puerto Rico, jesteś wspaniałą i piękną przygodą!

buziaki
Patinka

 

 

 

 

 

xoxo Patinka