Charco Azul adventure trip

Puerto Rico is full of amazing and hidden sites. Charco Azul & Cuevas Arenales in Vega Baja is one of these places. It has been on my bucket list since I moved to Puerto Rico! Thanks to Spotinpr tour company it was possible last weekend! It was an amazing adventure!

Located less than an hour from San Juan. It really looks like out of this world or like somebody photoshopped it. The photos do not do it justice it is. You really have to see it in person. Millions of years of rain and river water have carved these rocks into beautiful formations. It is a great place to reconnect with nature.

Thanks to Instagram the spot became pretty popular but it is not very easy to find or get to. The best option to discover it is with an experienced guide who knows exactly how to safely get you there. It is a semi-extreme adventure so it’s not for everyone.  The Charco Azul is a deep swimming area just under the caves and rock formations.  I think swimming through the rock channel was one of the coolest parts — just lazily floating along, and gazing at the unusual and beautiful rock formations ( in a life vest! safety first).

Just a little walk from Charco Azul there is also another path Cuevas Arenales that leads to more cool rock formation areas and it takes you through waterfalls, pitch black caves ( that’s why it is better with a guide who has all the necessary equipment and knows what to do. You end up on the other side of the caves under a waterfall where you can take a shower and enjoy more amazing views! It is a fantastic experience I loved every second of it!!!! The adventurer in me was happy. Another thing of my bucket list checked! Thank you Spotinpr for this amazing trip!

xoxo

Patinka

Puerto Rico jest pełne niesamowitych i ukrytych miejsc. Charco Azul & Cuevas Arenales w Vega Baja jest jednym z tych miejsc, które było na mojej liście rzeczy do odwiedzenia, odkąd przeprowadziłem się do Puerto Rico! Dzięki firmie turystycznej Spotin było to możliwe w ostatni weekend! To była niesamowita przygoda!

Charco Azul & Cuevas Arenales znajduje się mniej niż godzinę od San Juan. Miejsce naprawdę wygląda jak z nie z tego świata lub jak ktoś namalował te skały w photoshopie. Zdjęcia mimo wszystko nie oddaja tego jak pięknie to wszystko wygląda w rzeczywistości. Naprawdę musisz to zobaczyć osobiście. Miliony lat deszczu i wody rzecznej wyrzeźbiły te skały w piękne formacje. Jest to świetne miejsce na ponowne połączenie z naturą.

Dzięki Instagramowi miejsce to stało się dość popularne, ale niełatwo je znaleźć lub dostać się tam samemu. Najlepszym sposobem na odkrycie tego miejsca jest wycieczka z doświadczonym przewodnikiem, który dokładnie wie, jak bezpiecznie się tam dostać. To przygoda na wpół ekstremalna, więc nie jest dla wszystkich. Charco Azul to głębokie kąpielisko tuż pod jaskiniami i formacjami skalnymi. Myślę, że pływanie po kanale rockowym było jedną z najfajniejszych części – leniwe unoszenie się na wodzie wzdłuż i wpatrywanie się w niezwykłe i piękne formacje skalne (w kamizelce ratunkowej oczywiście! Najpierw bezpieczeństwo a potem przygoda).

W odległości krótkiego spaceru od Charco Azul znajduje się również inna ścieżka Cuevas Arenales, która prowadzi do innych obszarów formacji skalnych i prowadzi przez wodospady, ciemne jaskinie (dlatego lepiej jest z przewodnikiem, który ma cały niezbędny sprzęt i wie co robić) Skończysz po drugiej stronie jaskiń pod wodospadem, gdzie możesz wziąć prysznic i podziwiać niesamowite widoki! To fantastyczne doświadczenie, które było niesamowitym przeżyciem !!!! Podróżnik we mnie był szczęśliwy. Odwiedziłam kolejną rzecz z mojej listy dziękuję Spotin za tę niesamowitą podróż!

buziaki

Patinka

xoxo Patinka