My favorite beach in Puerto Rico -Playa Mar Chiquita and why I started wearing thongs :)

 

My fashion:

Visor: Rainbow
Jumpsuit: Forever 21 
Sunglasses: Urban Tribe  
Bag: Vintage 
Bathing suit: TjMaxx

Since I moved to Puerto Rico, my life long dream of being a beach bum came true! The beaches here are amazing and beautiful. The North shore of Puerto Rico has miles of beaches. They are all stunning and each one is different. Mar Chiquita (or Little Sea) is my favorite so far. It is a small cove of a beach protected from the rough Atlantic by a rocky wall. This breathtaking beach, in Manatí, is only about 45 minutes from San Juan and it’s a must see! You won’t regret venturing out a bit to the West.

The water on this natural pool is crystal clear, constantly refreshed with every wave that pushes from the Ocean through the channel. This oval-shaped, natural limestone cove is perfect for a beach day, snorkeling or surfing if you lucky you can even see manatees. It is possible to walk on all the rocks, however you need to be aware, the limestone rocks are slippery and sharp. Shoes are necessary if you want that perfect selfie and picture for Instagram. I wasn’t brave enough! but the views from the shore are spectacular anyway!

The beauty comes with some danger! You need to watch tide conditions. Due to the shape of the cove and the narrow area between the rocks where water comes in and goes out, there can be serious undertows. But there is no lifeguard on duty here, so swim at your own risk. Waves crash against the rock wall can be as high as 25 feet, rushing down like fierce waterfalls.  The water is giving a beautiful but warning show. Staying at the shore gives you the best view.

The beach is free! Like most of the best places in Puerto Rico. Since it is a little further out it makes sense to make it a whole beach day and visit places around Manati ( later on about that) . You can pack up a picnic basket and there are a few food trucks serving food and drinks. Playa Mar Chiquita is a popular beach among locals it can get crowded so I would recommend getting there early so you know that you will find your perfect spot.  There is enough parking. Enjoy!

Body conscious alert! Everything that is beautiful mostly comes with some hidden costs. Wearing bathing suits as I hear from my friends comes with a lot of stress. Especially nowadays where there is so much pressure and criticism when it comes to body and image. I felt I was always a bit above that and I loved myself they way I was… until I went trough some health changes. But I never felt bad about my body I took it as a natural step, natural change until I met with some criticism and funny and harsh comments about the way my body looks. The more I heard them the more they subconsciously started affecting me. The funniest thing is that the comments mostly come from women. Please girlies let’s don’t do it to each other. Why? Why do we prefer to put each other down than support one another? Why do we always want to be so perfect? What is perfect anyway? Everyone is different. Love yourself really. It’s the best thing to do for yourself to be happy.

The good thing that came out of it is my new lifestyle. I became more exercise and healthy lifestyle conscious! I exercise (I met amazing women at the gym where I go to) I eat healthier, I live a good life, I am happier. I never showed my body as much as I show it now. For the first time in my life I feel more sexy and confident. I even started to wear a thong to the beach. My body is not perfect but I love it the way it is. For those who don’t like it look away 😛 and people will always talk I do not care anymore! I recommend you the same! great feeling 🙂

xoxo
Patinka

Polish Version

Odkąd przeprowadziłam się do Puerto Rico, moje marzenie o życiu ns plaży spełniło się! Plaże tutaj są niesamowicie piękne. Północne wybrzeże Puerto Rico ma wiele plaż. Wszystkie są oszałamiające, a każda z nich jest inna. Mar Chiquita (lub Małe Morze) jest jak narazie moją ulubioną. Jest to mała zatoczka z plażą osłoniętą skalistą ścianą. Ta zapierająca dech w piersiach plaża w Manatí znajduje się tylko 45 minut od San Juan i trzeba ją zobaczyć! Nie pożałujesz tego wypadu na zachód wyspy.
Woda na tym naturalnym basenie jest krystalicznie czysta, stale odświeżana z każdą falą, która wypływa z oceanu przez kanał. Ta owalna, naturalna zatoczka z wapienia jest idealna na dzień na plaży, snorkeling lub surfing, jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć manaty ( krowy morskie) . Chociaż można chodzić po wszystkich skałach, należy pamiętać, że skały wapienne są śliskie i ostre. Buty są niezbędne, jeśli chcesz mieć idealne selfie i zdjęcie na Instagramie z wysokości. Ja się nie odważyłam, widoczki z dołu też są wspaniałe.
Piękno przychodzi z pewnym niebezpieczeństwem! Musisz obserwować warunki przypływów. Ze względu na kształt zatoczki i wąski obszar między skałami. Tutaj nie ma ratownika, więc pływaj na własne ryzyko. Fale uderzające o ścianę skalną mogą sięgać nawet 25 stóp, pędząc w dół jak dzikie wodospady. Woda daje piękny, ale ostrzegawczy pokaz. Pobyt na brzegu daje i tak najlepszy widok więc nie ma po co ryzykowć.
Plaża jest bezpłatna! Jak większość najlepszych miejsc w Puerto Rico. Ponieważ jest trochę dalej, ma to sens, aby zrobić z tej wyprawy cały dzień na plaży i zwiedzić okoliczne miejsca ( o tym poźniej)  Możesz zapakować kosz piknikowy lub jest tam kilka lokalnych foodtrucków serwujących jedzenie i napoje. Playa Mar Chiquita jest popularną plażą wśród mieszkańców, więc może być zatłoczona, więc polecam wybrać się wcześniej, aby znaleźć idealne miejsce. Jest wystarczająco dużo parkingu. Bawcie się dobrze!
Wszystko, co piękne, ma czasem w sobie jakieś haczyki. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy istnieje tak wiele presji i krytyki, jeśli chodzi o ciało i wizerunek. Plaża wymaga stroju kąpielowego. Nie zawsze jest to przyjemność w dzisiejszych czasach. Czułam, że zawsze jestem trochę ponad to i kochałam siebie taką, jaka jestem czy byłam … dopóki nie przeszłam przez zdrowotne problemy i  zmiany. Ale nigdy nie czułem się z tym źle, uznałam to za naturalny krok, naturalną zmianę, dopóki nie spotkałam się z krytyką i zabawnymi lub ostrymi komentarzami na temat sposobu, w jaki moje ciało wygląda. Im bardziej ich słuchałam, tym bardziej podświadomie zaczęły mnie atakować i trochę zaczełam się z tym źle czuć a nawet wierzyć w te brednie. Najśmieszniejsze jest to, że komentarze pochodzą głównie od kobiet. Proszę dziewczęta, nie róbmy tego sobie nawzajem. Dlaczego wolimy się nawzajem pogrążać niż wspierać? Dlaczego zawsze chcemy być tak doskonałe? Co to znaczy doskonałość? Każdy jest inny. Po co te spinki?
Dobre konsekwencje tej całej sytuacji to mój leprzy styl życia. Stałam się bardziej świadoma i bardziej aktywna. Ćwiczę (gdzie poznałem niesamowite kobiety) jem zdrowiej, żyję dobrym życiem, jestem szczęśliwsza. Nigdy nie pokazywałam swojego ciała tak bardzo, jak teraz pokazuję. Z dwóch powodów strasznych upałów w Puerto Rico i czuję się świetnie. Po raz pierwszy w życiu czuję się bardziej sexy i pewna siebie i zaczęłam nosić stringi na plaży. Moje ciało nie jest doskonałe, ale kocham je jakie jest. Tym co przeszkadza nie muszą patrzeć! A gadać zawsze będą! nie przejmuję się już. Wam polecam to samo – świetne uczucie!
buziaczki
Patinka

 

 

xoxo Patinka