How to be stylish this Winter. 6 tips!

Patinka posing with gloves

My How to be stylish this Winter fashion:

Sweater: F&F
Hat: Found on the market in Paris <3
Gloves: Sinsay
Pants: Amazon Fashion
Shoes: Bershka
Bag: Michael Kors
Ring: H&M
Nails: Stylizacja Paznokci Magdalena Pawełek

Photo by  amazing http://www.ofcastudio.com/

How to be stylish in the thoughest time of the year? Winter is not a best season for fashion when we only think of being warm and cozy.Fortunately nowadays you don’t need to compromise you can have it all be warm and stylish.

Five most important tips how to be stylish this Winter.

  1. Choose a warm sweater but it doesn’t have to look like a grandma one. Pick one with an interesting print or shape. How about this cute bell sleeves? or animal print? that adds your personality to the whole look. You can be stylish this Winter and be YOU.
  2. Make sure your head and ears are warm. Be stylish but also be warm this Winter !  I know I know you don’t like hats. but hear me out there are so many cute hats out there you can find something good for yourself and avoid that awful cold! Believe it or not I didn’t like wearing hats in highschool and college but then when I found really fun or good looking ones I feel they bacame my favorite part of winter. This beret with sparkly stones is just too cute not to wear it. Makes me feel like I am back in Paris again.
  3. Add colorful accessories. Winter, unless is snowing, is usually dark and a bit gloomy. Make it a bit colorful and play with accessories. They are the best way to make your look stand out and will match all the black and grey coats and jackets we have in our closets. I added royal blue crossbody bag and fun blue earrings and statement ring. Isn’t it fun? be stylish and fun this Winter.
  4. Make your gloves cute and fun and for God’s sake don’t forget to wear them. Fortunately now we have all sorts of fun and cute gloves that work on smartphones so your hands don’t need to freeze! Nothing wrong with cute fury pom poms ( faux fur of course) Take care of your hands and nails my fabulous nails done by awesome nail stylist!
  5. These boots are made for walking! yes I love boots but more than that I love being able to walk and be comfortable in them. Like I mentioned before you don’t need to sacrifice in this part either. Plenty of really nice boots that are comfy and easy on eyes. The mirrored silver heel it’s just a hit! The key is to be comfortable and be stylish this Winter at the same time.
  6. Be fun! why not life is too serious! wear some flarred pants or different cuts. I promise you! not only a good feeling but lots of compliments or curious looks! Let them look! You are fabulous!

What are your ideas to be stylish this Winter? How to be stylish this season?

xoxo
Patinka

Jak być stylowym w najtrudniejszym czasie w roku? Zima to nie najlepszy sezon na modę, gdy myślimy tylko o tym, żeby było nam ciepło i przytulnie. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musisz iść na kompromis, możesz mieć i ciepło i styl.

Pięć najważniejszych wskazówek, jak ubrać się zimą.

1.Wybierz ciepły sweter, ale nie musisz w nim wyglądać jak babcia. Wybierz jakiś z ciekawym nadrukiem lub fasonem. Co powiesz na te śliczne, dzwonkowe rękawy? lub animal print? to doda twojej osobowości całemu wyglądowi.

2.Upewnij się, że ciepło Ci w uszy i głowę . Wiem, wiem, że nie lubisz czapek… ale posłuchaj mnie, jest tyle rożnego rodzaju ślicznych nakryć głowy, że możesz znaleźć coś dobrego dla siebie i uniknąć okropnej grypy! Wierzcie lub nie, nie lubiłam nosić nic na głowie w liceum i na studiach, ale kiedy znalazłam naprawdę ciekawe lub dobrze wyglądające czapki, czuję, że są one moją ulubioną częścią zimy. Ten beret z błyszczącymi cyrkoniami jest po prostu zbyt słodki, żeby go nie nosić. Sprawia, że ​​czuję się, jakbym znów była w Paryżu.

3.Dodaj kolorowe akcesoria. Zima, chyba że pada śnieg, jest zwykle mroczna i nieco ponura. Uczyń ją kolorową i baw się dodatkami. Są najlepszym sposobem, aby Twój wygląd wyróżniał się i z pewnością takie akcesoria będą pasowały do wszystkich czarnych i szarych płaszczy i kurtek, które mamy w naszych szafach. Dodałam chabrową torebkę, wiszące kolczyki i ciekawy pierścionek.Czyż nie wygląda inaczej?

4.Zainwestuj w ciekawe rekawice i na miłość boską nie zapominaj ich nosić. Na szczęście mamy teraz mnóstwo ciekawychi uroczych rękawic, które działają na smartfonach, więc twoje ręce nie muszą już zamarzać! Nic złego w pomponowych rekawiczkach (oczywiście ze sztucznym futerkiem) Dbaj o swoje dłonie i paznokcie moje niebanalne paznokcie zrobione przez niesamowitą stylistkę paznokci!

5.Te buty są stworzone do chodzenia! Tak, kocham kozaki, ale mocniej od tego kocham uczucie komfortu i wygody.Tak jak wspomniałam wcześniej, nie musisz także poświęcać się w tej kwesti. Jest mnóstwo naprawdę ładnych butów, które są wygodne i miłe dla oka. Lustrzany srebrny obcas to hit!

6.Baw się modą! dlaczego? bo  życie jest zbyt poważne! Moja odpowiedzią na zimową nudę są spodnie z falbanką. W nietypowym looku. Obiecuję ci! nie tylko dobre samopoczucie, ale też mnóstwo komplementów lub ciekawskich spojrzeń! Niech patrzą! Ty jesteś wspaniała!

Jakie macie pomysly na stylowe looki tej zimy? Jak ubierac sie w tym sezonie?

buziaczki
Patinka

Patinka in sparkly beret
Patinka in sparkly beret. How to be stylish this Winter.
Patinka in sparkly beret. How to be stylish this Winter.
Patinka in sparkly beret headshot. How to be stylish this Winter.
Fury pom pom gloves. How to be stylish this Winter.
Fury pom pom gloves. How to be stylish this Winter.
Winter look. How to be stylish this Winter.
Winter look. How to be stylish this Winter.
Pickaboo! How to be stylish this Winter.
Pickaboo! How to be stylish this Winter.
How to be stylish this Winter.
Winter look! How to be stylish this Winter.
Flarred pants. How to be stylish this Winter.
Flarred pants. How to be stylish this Winter.
Be fun be stylish this Winter
Be fun be stylish this Winter
Winter look fun. How to be stylish this Winter
Winter look fun. How to be stylish this Winter
This boots are made for walking.
This boots are made for walking.
Statement ring. How to be stylish
Statement ring. How to be stylish this Winter.
Nails. How to be stylish this Winter.
Nails. How to be stylish this Winter.
Smile. How to be stylish this Winter.
Smile. How to be stylish this Winter.
Blue earrings and beret.
Blue earrings and beret.

 

Close up in beret and gloves
Close up in beret and gloves
Edgy Winter Look
Edgy Winter look
Animal print sweater look
Animal print sweater look!

xoxo Patinka