Create Your Own Style

My Create Your Own Style Fashion:
Kurtka: Promod 
T-shirt: Orsay
Spódnica: H & M
Buty: Bershka
Torba: Aldo

Trends come and go. How to be yourself nowadays in the world full of fashion? Here are a few tips to create your own style.

 

1. Inspire yourself 

Social media brings lots of options and ideas for fashion. By searching things online you can decide which style is appealing to you. Do you get excited when you see edgy looks or minimalistic style draws your attention? Inspirations and likes and maybe first of all dislikes can help you create your personal style. If you find what you don’t like you are half way done on a way to find your own style.

2. Deculutter and organize your closet

Look closely in your closet I am sure you have lots of great pieces in there. However, if there are clothes that you haven’t worn in a year or so it’s time to find a better home for them. Donate them, exchange with your friends or if you like DIY – recycle them for something different. Don’t fool yourself if you put it on a pile to get rid of you are not going to wear it so don’t put it back to your closet. These pieces won’t create your own style…they are for someone else.

3. Go shopping with a list

Don’t get me wrong I know we all love shopping in a moment and find that one thing that has that something in it. It’s ok to do it but when you are creating your style and new wardrobe, you need to keep eyes on the price. Literally, be smart there are so many sales and deals that let you  get good quality clothes and awesome brands for the fraction of the price. Believe me I am the Queen of deals and I know every corner of TJMaxx.  Remember it’s not about quantity it’s about quality and good looks! GO BACK TO #1 and #2 and make a list of things that you are missing in your closet and that you liked in your inspiration research.

4. BE YOURSELF

Really don’t try to be someone else! don’t squeeze into jeans from junior section or don’t wear ripped jeans just because everyone else it’s doing it or because it’s trendy. If it’s not you and you don’t feel comfortable don’t do it! It will show! Create your own version and style.

5. Size matters

 You need to match your style to your size. Even the most beautiful dress will do nothing good if it is too big or too small. Change your style and be aware of your shape and sillouette. Create your own style for your body shape and embrace it. Nowadays the best thing about fashion is that you can hide your imperfections and improve your appearance by playing with fashion tricks starting from underwear and ending with accessories.

6. Ask the professionals for help, we are here for you!

If you are owerwhelmed or just don’t  not time to create your own style, let the stylists do the magic! We know what we do! We are like the doctors for your wardrobe 🙂 and I promise that it will be fun and definitely worth it.

7. Play with accessories

Accessories are the easiest way to polish your look and show your personality. An unusual bag will show people that you like to have fun and have a special taste and are not afraid to show it. T-shirts with funny motivational quotes can show your beliefs. The minimalist necklace will show your preferences to wear small and subtle things. What is best in accessories, they are all one size fits all! no matter what age or size!

8. Have fun with fashion and yourself

Expiriment and go outside of your comfort zone, but trust yourself. If something is not right, it probably is not. Continue experimenting with patterns, textures, accessories and shoes. It all boils down to feeling good in your own skin – your style should look and celebrate your life, your individuality and your personality.

How did I do that? I created my style on this post 

# 1 I love the whole trendof  embroidery, so my look has a lot of it. I check social media for inspo.

# 2 I occasionally organize my treasure chest aka wardrobe. Although I like the idea of ​​minimalist wardrobe and minimalist organized life, but it’s not me. I like fun and pretty things and I do not like to wear same things over and over. But I have my own organization system (maybe more about him another time)

# 3 I listen to my own advice and try to buy the things I need so I shop with my inspirational list or pictures on my phone. I  usually check  websites first.

# 4 there really is no other way. You have to be yourself, everyone else is already taken. I prefer the unusual funky style in which I feel good and looks good with my red hair.

# 5 I’m my own stylist. I created my own style inspired by all the places I visited, and the people I met along the way.

# 6 Recently I had to face it and say goodbye to smaller clothes. It’s the way life goes. Now I feel much better in my skin when I wear larger size.

# 7 There is no life without accessories: P for me yellow hanging earrings with big and funny embroidered bag.

# 8 I match the texture and recently decided to wear more skirts. decided to match unconventional colored embroidery with metalic skirt!

What are your ideas to create your own style?

xoxo
Patinka

Trendy przychodzą i odchodzą. Jak być sobą w świecie pełnym mody? Oto kilka wskazówek, jak stworzyć własny styl.

1. Inspiruj się 

Media społecznościowe oferują wiele opcji i pomysłów na modę. Szukając rzeczy online, możesz zdecydować, który styl Cię interesuje. Czy jesteś podekscytowany, gdy widzisz, jak wygląda bardziej awangardowy lub minimalistyczny styl? To co lubisz, a może przede wszystkim antypatie, mogą pomóc w stworzeniu osobistego stylu. Jeśli znajdziesz to, czego nie lubisz, to polowa sukcesu, aby znaleźć własny styl. 

2. Wyczyśc i uporządkuj swoją szafę

Przyjrzyj się uważnie swojej szafie Jestem pewna, że masz tam wiele wspaniałych rzeczy. Jeśli jednak są ubrania, których nie nosiłaś w ciągu roku, nadszedł czas, aby znaleźć dla nich lepszy dom. Podaruj je, wymień się z przyjaciółmi lub jeśli chcesz, aby przerób je na coś innego. Nie oszukuj się, jeśli położysz coś na stosie, do pozbycia się, nie będziesz tego nosić, więc nie wkładaj tego z powrotem do szafy. Te elementy nie stworzą twojego stylu … są dla kogoś innego.

3. Idź na zakupy z listą

Nie zrozumcie mnie źle. Wiem, że wszyscy uwielbiamy robić zakupy spontanicznie i znaleźć to, coś co ma w sobie to coś. Można to zrobić, ale gdy tworzysz swoją nową garderobę i swój styl, musisz się przygotować i brać pod uwagę cenę. Dosłownie,  jest tyle sprzedaży i ofert, że można uzyskać dobrej jakości ubrania i niesamowite marki za ułamek ceny. Uwierz mi, że jestem Królową przecen i znam każdy zakątek TJmaxx.  Pamiętaj, że nie chodzi o ilość, ale o jakość i wygląd! WRÓĆ DO # 1 i # 2 i zrób listę rzeczy, których brakuje w twojej szafie i które podobają Ci się w twoich poszukiwaniach inspiracji.

4. BĄDŹ SOBA 

Naprawdę nie próbuj być kimś innym! nie wciskaj dżinsów z sekcji dla juniorów ani nie noś wytarganych dżinsów tylko dlatego, że wszyscy to robią i to jest modne. Jeśli to nie ty i nie czujesz się komfortowo, nie rób tego! To będzie widać po Tobie! Stwórz własną wersję i styl.

Zastanów się, kogo chcesz pokazać światu. Moda to doskonały sposób na pokazanie swoich pomysłów, wierzeń i pewności siebie.

5. Rozmiar ma znaczenie … w modzie

Musisz dopasować swój styl do swojego rozmiaru. Nawet najpiękniejsza sukienka nie zrobi nic dobrego, jeśli będzie za duża lub za mała. Zmień swój styl i bądź świadomy swojego kształtu i figury.  W dzisiejszych czasach najlepszą rzeczą w modzie jest to, że możesz ukryć swoje imperfekcje i poprawić wygląd zewnętrzny, bawiąc się sztuczkami mody zaczynając od bielizny i kończąc na akcesoriach.

6. Zapytaj profesjonalistów o pomoc, jesteśmy tu dla ciebie! 

Jeśli gubisz się w tym wszystkim lub po prostu nie masz  czasu, aby stworzyć swój własny styl, pozwól stylistom zrobić magię! Wiemy, co robimy! Jesteśmy jak lekarze dla twojej garderoby 🙂 i obiecuję, że będzie fajnie i na pewno warto.

7. Baw się akcesoriami 

Akcesoria to najprostszy sposób na wykończenie wyglądu i pokazanie swojej osobowości. Niezwykła torba pokaże ludziom, że jesteś odważna bawić i masz szczególny gust i nie boisz się tego pokazać. T-shirty z ciekawymi cytatami motywacyjnymi mogą pokazać twoje przekonania. Minimalistyczny naszyjnik pokaże twoje preferencje, do małych i subtelnych rzeczy.

Co jest najlepsze w akcesoriach, one wszystkie są w jednymi rozmiarze i pasują do wszystkich! bez względu na wiek i rozmiar!

8. Miej dystans do mody i siebie

Wyjdź trochę poza swój komfort, ale zaufaj sobie. Jeśli w czymś czujesz się niekomfortowo, prawdopodobnie tak nie jest to nie dla ciebie. Kontynuuj eksperymentowanie ze wzorami, teksturami, akcesoriami i butami. Wszystko sprowadza się do dobrego samopoczucia we własnej skórze – twój styl powinien reprezentować  twoje życie, twoją indywidualność i osobowość. 

Jak  ja to zrobiłam?

#1 Uwielbiam trend haftu, więc mój strój ma dużo haftów . Sprawdzam media społecznościowe dla inspiracji.

#2 Od czasu do czasu organizuje moje skarby czyli szafe. Chociaż podoba mi się pomysł minimalistycznej garderoby i minimalistycznego zorganizowanego życia, ale to nie dla mnie. Ja lubię ciekawe rzeczy i nie lubię nosić w kółko to samo. Ale mam swój własny system organizacji (może więcej o nim innym razem)

#3 Słucham mojej własnej rady i staram się kupować rzeczy, których potrzebuję, robię często listę, i zazwyczaj sprawdzam najpierw strony internetowe.

#4 Tak naprawdę nie ma innej drogi. Musisz być sobą, wszyscy są już zajęci. Preferuję niezwykły styl funky, w którym czuję się dobrze i fajnie wygląda z moimi czerwonymi włosami.

#5 Jestem swoją własną stylistką. Stworzyłam własny styl inspirowany wszystkimi miejscami, które odwiedziłam, oraz ludźmi, których spotkałam po drodze.

#6 Ostatnio musiałam się z tym zmierzyć i pożegnać się z mniejszymi ubraniami. Taka kolej rzeczy. Teraz czuję się znacznie lepiej w mojej skórze, gdy noszę większy rozmiar.

#7 Nie ma życia bez akcesoriów: P dla mnie. Żółte wiszące kolczyki z dużą i zabawną wyszywaną torbą są świetnym dodatkiem do tej stylowki.

#8 Dopasowuję różne materiały i ostatnio postanowiłam nosic więcej spódnic. Dopasowałam niekonwencjonalne kolorowe hafty z metaliczna spódnicą! i koszulkę z moim osobistym przekazem!

buziaczki
Patinka

Fall look
Fall Look
embroideredbag
Embroidered Bag
patinkainembroideredjacketandmetalicskirt
Patinka Wearing Embroidered Jacket with Metalic Skirt
Patinka looking to the side wearing embroidered leather jacket
Patinka looking to the side wearing embroidered leather jacket
Smiling Patinka Wearing a Fall Look
Smiling Patinka Wearing a Fall Look  
Emboidered leather jacket
Emboidered leather jacket
Close up on monument and embroidered jacket
Close up on monument and embroidered jacket
Create yor own style look
Create yor own style look
Fall look metalic skirt and embroidered leatherjacket
Fall look metalic skirt and embroidered leatherjacket
Feminist T-shirt
Feminist T-shirt
Make up and earring close up
Make up and earring close up 
Create Your Own Style and show your beliefs
Create Your Own Style and show your beliefs
Metalic skirt
Metalic skirt
Create your own style and don't look back
Create your own style and don’t look back

xoxo Patinka