A weekend in Paris! Day one!

 

My Weekend in Paris fashion!

Shirt: Fedi Apparel 
Pants: Highway Jeans
Bag: Tj Max
Shoes: Kalimera

For many years I had been dreaming about going to Paris (might be about 10 )and this year thanks to my family I was able to make my dream come true! My weekend in Paris was charming and beautiful and everything and more I have always imagined. Many told me that a weekend in Paris is not enough to visit this beautiful city and I do agree but I was able to choose the most important things for me and I can tell you a weekend in Paris is doable and just enough to fall in love with Paris ! I invite you to spend a weekend with me in Paris.

Day one!

I was flying from Poland and flights within Europe are pretty short! I was just two short hours away from a weekend full of baguettes, macarons and delicious wine! I decided to go to Louvre straight from the airport and it was a great decision! At 9.30 am there were no lines and it was pretty smooth to see everything! It took me about two hours to soak in art and the beautiful views around Louvre! Later on, it was time to check in into my hotel and drop off my cute but kinda heavy backpack ( I tried to pack only a few things but you know how it goes with us women and fashionistas :P)  a little cute French hotel was just what I have imagined for my stay! tight but so charming ( reminded me of small NYC spaces  :P) Not too far from my hotel, there was a famous Center de Pompidou where I could relax and do some people watching and eat the best crepe in my life! Just steps away from Pompidou there was the majestic and beautiful Cathedral de Notre Dam. Unfortunately, no Quasimodo, believe me, I was looking for him :PAfter that, I hoped on a metro to Montmartre to see Basilica de Sacre Coeur. Beautiful place with breathtaking views, full of young people you where you can literally do everything pray, party, do shopping and sit and enjoy some great food. Walking distance from Montmartre was Pigal and Moulin Rouge! where I finished my day one of my weekend in Paris in Le Chat Noir with a glass of rose! I couldn’t imagine a better end to a fantastic day!

What about fashion? Where it was a real pleasure for fashionista as me! to walk around and see all the best European fashion around. On window displays but also on Parisiennes! beautiful inspiration! I had to choose a comfy look because I was planning to walk around a lot! My sparkly flats did not disappoint! They were also a real show stopper when they were shining in the sun! I got lots of compliments in French! (Ahh music to my ears! ) I put on jeans and denim jacket but wanted to feel a little stylish in Paris so I wore a long sleeve shirt ( Paris at this time of a year gets chilly!) with a fun ruffle! Some statement jewelry and little crossbody bag and big sunnies for all my wanderlust adventures!  Comfy, safe and with a bit of my own style!

What a beautiful beginning for my weekend in Paris!

Stay tuned for day two of

a weekend in Paris!

xoxo
Patinka

Przez wiele lat marzyłam o Paryżu, a w tym roku dzięki mojej rodzinie udało mi się spełnić marzenie! Mój weekend w Paryżu był piękny i uroczy. Wielu mówiło mi, że weekend w Paryżu nie wystarczy, aby odwiedzić to piękne miasto i zgadzam się, ale byłam w stanie wybrać najważniejsze rzeczy dla mnie i mogę powiedzieć, że jest to wystarczajacy czas, żeby się zakochać w Paryżu! Zapraszam na weekend ze mną w Paryżu.

Dzień pierwszy!

Leciałam z Polski, a loty w Europie są dość krótkie! Byłam zaledwie dwie godziny drogi od weekendu pełnego bagietek, macronów i najlepszej mody! Postanowiłam pojechać do Luwru prosto z lotniska i była to świetna decyzja! O 9.30 nie było kolejek i wsystko poszło całkiem sprawnie. Zajęło mi to około dwie godzinki, aby zanurzyć się w sztuce i pięknych widokach wokół Luwru! Później, nadszedł czas zameldować się w moim hoteliku i zrzucić mój ładny, ale trochę ciężki plecak (mały słodki francuski hotel był po prostu tym, co wyobrażałam sobie) Ciasny, ale tak uroczy (przypomniał mi małe przestrzenie NYC: P) Nie daleko od mojego hotelu, było słynne Centrum de Pompidou, gdzie mogłem się zrelaksować i pooglądać sobie Paryżan i posmakować jeden z najlepszych naleśników w moim życiu! Zaledwie kilka kroków od Pompidou mieściła się majestatyczna i piękna Katedra Notre Dame. Niestety, nie widziałam Quasimodo, a wierzcie mi, szukałam go: P Potem wskoczyłam do metra i udałam się do Montmartre, aby zobaczyć Bazylikę Sacre Coeur. Piękne miejsce z zapierającymi dech w piersiach widokami, pełne młodych ludzi, gdzie można dosłownie zrobić wszystko: pomodlić się, imprezować, robić zakupy, i delektować się świetnymi potrawami. Parę kroków od Montmartre jest plac Pigal i Moulin Rouge! gdzie skończyłam mój weekend w Le Chat noir z lampką różowego winka! Nie mogłam sobie wyobrazić lepszego zakończenia tak fantastycznego dnia!

A co z modą? Była to prawdziwa przyjemność dla fashionistki! chodzić i zobaczyć na własne oczy najlepszą europejską modę. Na wystawach okiennych, ale także w Paryżankach! piękna inspiracja! Sama musiałam wybrać wygodny look, ponieważ planowałam dużo chodzić! Moje błyszczące balerinki nie zawiodły! Pięknie się mieniły w słońcu i zebrały mnóstwo komplementów w języku francuskim! (Achh to muzyka dla omoich uszu!) Włożyłam dżinsy i kurtkę dżinsową, ale chciałam poczuć się trochę stylowo w Paryżu, więc zalożyłam koszulę z długim rękawem i filuterną falbaną (Paryż o tej porze roku robi się już chłodny!)do tego ogromniastą biżuterię i małą listonoszkę i wielkie okulary słonene! Idealnie dla wszystkich moich przygód! look był wygodny, bezpieczny z dodatkiem własnego stylu!

Cóż za piękny początek mojego weekendu w Paryżu!

Już wkrótce relacja z drugiego dnia!

buziaczki
Patinka

 xoxo Patinka