Miss Sporty

 

My Miss Sporty Fashion
Hat: Rainbow/DYI
Coat Vest: Primark
Track Suit: Amazon Fashion
Shoes: Nike
Bag: Danielle Nicole

We all have days that all we want is comfort and even though we love heels there is no way we are putting up with them. All you want to be is Miss Sporty. Winter season, when we need to be warm, casual and chic do not always go together. Don’t worry thankfully sporty chic is a new trend that has arrived a few seasons ago to make our fashionistas lives a bit easier. Fashion has unlimited options now so being comfy and sporty can also equal stylish. I love mixing my sneakers with furs and coats and crossing the lines. This time I went a step further… I mixed a velour tracksuit with a chic coat vest and some funky sequin air maxes. Sounds crazy! But this silver  sweatsuit feels comfy and sporty but looks pretty badass.  Miss Sporty has arrived!  Adding color to outfits makes all the difference! A black vest coat with silver tracksuit  creates a stylish unisex funky look. I added some feminine accessories like my smart gold watch and a nice camouflage handbag with a furry key chain and a statement ring and cute bracelet to make my whole look a little bit more stylish and girly. 

I like to make statements with my looks. My DiY hat says it all. What I like and who I am. I got these cool patches at the very cool  sustainable/diy event you can visit their facebook page at https://www.facebook.com/evolvingsustainableapparel

DYI fashion is not only fun and creative but also can have a message.

A feminist is not only a person who believes in equality but also is not afraid to cross the lines. So why not a sporty look on a date? What would you want to say? What would you put on your hat for all people to see?

xoxo
Patinka 

Wszyscy mamy dni kiedy chcemy tylko komfortu i chociaż kochamy obcasy nie ma mowy na użeranie się z nimi. Wszystko czego chcemy to ubrać się wygodnie i sporty szczególnie w okresie zimowym, kiedy chcemy ciepełko, wygoda i elegancja nie zawsze idą w parze. Nie martw się, na szczęście sportowy szyk to nowy trend, który zawitał kilka sezonów temu, aby ułatwić życie faszonistkom. Uwielbiam mieszać moje trampki z futrami i płaszczami. Ale tym razem poszłam nawet o krok dalej … Pomieszałam dres z elegancką kamizelką zrobioną z płaszcza i do tego dorzuciłam cekinowe Air Maxy. Brzmi crazy! Ale ten srebrny welurowy dresik jest mega wygodny i wygląda dość hardkorowo. Miss dresiara nadjechała 🙂 Dodawanie koloru do zimowych strojów robi ogromną różnicę! Czarna kamizelka ze srebrnymi dresem tworzy stylowy unisex look. Dodałam kilka kobiecych akcesoriów takich jak smart watch i ciekawą torebkę ze wzorem moro do tego dodała futrzany brylok i duży srebrny pierścień i bransoletkę, aby mój cały look wyglądał trochę po mojemu i bardziej kobieco. Lubie modę z przesłaniami dlatego zmajstrowałam czapkę która wyraża to co lubię i to co myślę. Co mi się podoba i kim jestem. Dostalam te fajne naszywki na ostatniej eco/DYI imprezie  DIY moda to nie tylko zabawa i kreatywnosc, ale także może skrywac za soba przeslanie.

Feminist’ka to nie tylko kobieta, która wierzy w równość, ale również nie boi się przekroczenia granic. Więc dlaczego nie sportowo  na randkę? Co chcesz powiedzieć? Co znalazłoby sie na Twojej czapce zeby wszyscy mogli zobaczyc?
buziaki
Patinka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xoxo Patinka