Feeling blue

My feeling blue fashion

Coat: Romwe
Hat: Rainbow
Sunnies: Moschino
Bag: Michael Kors
Shoes: Qupid
Ring: KAYMEN JEWELRY

Colors have always been a therapy for grey and cold winters. Blue is going to be a big hit this Spring and Summer but I already started on an icy winter day. Blue colors contrast really well with reds and whites. They also have relaxing tendencies. I am not usually very matchy matchy when it comes to colors but happened to have a coat and a bag in  exact blue tone. And also shoes matching my hair color. How about that?

Sometimes when I feel blue I like to add a bit of fun to my outfit so I play around with my accessories. I like fun graphic accessories like my #selfie hat. or big funky statement rings. Lately, I have been spiking my bags with furry key chains to add just a little something to day whole look.

How do you deal with feeling blue on grey winter days?

xoxo
Patinka

Kolory zawsze były dla mnie terapią na szare i mroźne zimy. Niebieski będzie hitem tej wiosny i lata, ale już zaczęłam w lodowaty zimowy dzień. Niebieskie odcienie bardzo dobrze kontrastują z czerwienią i bielą. Niebieski ma też relaksujące tendencje. Nie jestem zwykle bardzo za dopasowywaniem kolorów do siebie, ale przytrafiło się, że mam płaszcz i torebkę dokładnie w takim samym niebieskim odcienia. A także buty dopasowane pod mój kolor włosów. Więc czemu nie? Czasami, kiedy czuję się nijako i smutno dodaję trochę zabawy do mojego stroju. Lubię się bawić akcesoriami. Moje ulunione to akcesoria graficzne jak moja #selfie czapka i duże pierścienie. Ostatnio często lubię dodawać do torebek futrzane breloczki aby dodać  trochę czegoś innego do całego looka.

Jak radzicie sobie z przygnębieniem w szare zimowe dni?

buziaczki
Patinka

xoxo Patinka