How to survive New York…fashion

clothes-hanger_318-43294-150x150

My fashion:

Hat: CityhuntercapUSA
Earrings: Renee Pawele
Jacket: Romwe
Skirt: Alaroo
Shoes: Wild Diva
Sunglasses: Moschino
Ring: Vintage
Clutch: vintage

New York is like no other place in the world! It will push you, pull you and make you wonder why you moved here in the first place. It will shape you and make you stronger, but you’ve got to be willing to struggle through it and take advantage of the things this city has to offer. What about the fashion? How to dress in New York? How to survive the weather and the every day hustle.

1. Become a layering master.

Let me put it that way. Weather is tricky. Even on a hot day you will have to deal with an icy AC. So be ready to put a few layers on. Winter is very cold and you will want to put more layers on but also once you are inside you will start undressing layer by layer. Transitional weather is also no joke  you better be ready to freeze in the morning and sweat by afternoon. With that in mind believe you will layer like a boss. I could not survive without a leather jacket. Such a classic and edgy addition to your look and it keeps you warm.

2. Be fashionably comfortable. There will be that one moment in your life when you will start prioritizing function when making fashion choices. It’s doable! You can still rock it and be fashionable.

3. When in doubt, wear black.

It works every time! And you will blend with every New Yorker! They always wear black. That’s a real       thing. That’s how you can survive on streets of New York.

4. Tell your story. Be different.

One great thing about New York, in general, is the diversity of stories and people. There are people here from all over the world! In such a big mass you need to find your voice. You can be yourself and you can embrace your unique style. Nobody judges here believe me. They’ve seen it all.

5. The diaries of a bag lady. The bigger the bag, the better.

Leaving in any big city will teach you how to pack for a whole day of adventures, commute work, gym and happy hours and art exhibition after. It will help you survive through the day  All this, since you  won’t have time to go back to your apartment. Or simply because you just don’t want to waste any time. When I go out I always have a little clutch with me. Much better for events and parties like the silver clutch you can see on my pictures.

6. Master your day to night style.

Mostly, you will go to places right after work. You will become a master of a day to night transitional style. New York never stops and you don’t want to waste any time. Your fashion should be on point (don’t compromise your style too much) but also convenient. Again layers work!

7. Don’t forget with all that to Be yourself

Wear what you like. In the ocean of clothes and options in New York be yourself. Midi skirt with Empire State Building why not? You love it? do it. Big sparkly crystal earrings? with a big hat? The bigger the better! just don’t forget to layer your look! and you will be just fine.

Under you can see my Fall New York Look 🙂

xoxo
Patinka

Nowy Jork jest niepowtarzalnym miejscem na świecie! Doświadczy Cię tak, że będziesz się zastanawiać, dlaczego się tu w ogóle przeprowadziłaś, ale będzie cię kształtować i sprawi, że będziesz silniejsza. Nie na darmo jest przysłowie jeśli uda Ci się w Nowym Jorku uda Ci się wszędzie, ale musicie być gotowi do walki z trudnościami jakie przed Wami postawi i nauczyć się korzystać z tego co  miasto ma do zaoferowania. A co z modą? Jak się ubierać w Nowym Jorku? Jak przetrwać pogodę i codzienny zgiełk.
 
1. Zostaniesz mistrzynią ubierania się na cebulkę.
 
Ujmę to w ten sposób. Pogoda jest zdradliwa. Upalne lata i mroźne zimy to standard. A nawet w upalny dzień będziesz mieć do czynienia z lodowatą klimatyzacją. Więc bądźcie gotowi na parę warstw.umieścić kilka warstw dalej. Zima jest bardzo zimna ale wewnątrz zaczniesz rozbierać warstwa po warstwie. Przejściowa pogoda pomiędzy sezonami to również nie żart lepiej być gotowym do bycia sopelkiem rano i potem roztapiania się po południu. Mając to na uwadze, zostaniesz mistrzem ubierania się na cebulkę. Ja nie mogłabym przetrwać bez skórzanej kurtki. Klasyczne uzupełnienie stroju ale i dodaje pazura i utrzymuje ciepło.
2. Modnie ale wygodne. Nadejdzie taki moment w Nowojorskim życiu, kiedy zaczniesz cenić sobie funkcjonalnośći wygodę. Staną się one priorytetem podczas zakupów. Jest to możliwe! Nadal można wyglądać świetnie i czu się swobodnie.
 
3. Gdy masz wątpliwości, ubierz czarne.
Działa za każdym razem! I wmieszasz się w tlum Nowojorczyków.  Oni zawsze ubierają się na czarno. Każdy to potwierdzi. W ten sposób można przetrwać na ulicach Nowego Jorku. 
 
4. Opowiedz swoją historię. Wyróżnij się.
Jedną najwspanialszą rzeczą w  Nowym Jorku jest różnorodność, historie i ludzie. Są tu ludzie z całego świata! W tak dużej masie trzeba znaleźć swój głos. Można być sobą i można przyjąć swój niepowtarzalny styl. Uwierzycie mi nikt nie będzie Was oceniał. Nowojorczycy widzieli już wszystko.
 
5. Dama z torebką lub torbiskiem.Im większa torba, tym lepiej.
Zycie w każdym dużym mieście nauczy Cię, jak spakować się na cały dzień przygody, pracy, dojazdów, siłowni i happy hours i ewentualnie po jeszcze na  wystawę sztuki. Umiejętność dobrego pakowania pomoże Ci przetrwać dzień. Wszystko to, ponieważ nie będzie czasu, na powrót do mieszkania. Lub po prostu ni chcesz tracić czasu. Gdy wychodzę zawsze mam przy sobie mała kopertówkę też, znacznie lepiej nadaje się na imprezy i przyjęcia, np.taka jak możecie zobaczyć na moich zdjęciach.
 
6. Opanuj swój dzień do nocy styl. 
 
Przeważnie, pójdziesz w różne miejsca zaraz po pracy. Staniesz się mistrzem przejściowego stylu z dnia do nocy. Nowy Jork nigdy się nie zatrzymuje i ty tez  się i nie chcą tracić czasu. Twoja moda powinna być na miejscu (nie kompromis styl zbyt dużo), ale również wygodne. Znowu warstwy działa!
 
7. W tym wszystkim nie zapomnij być sobą
 
Noś co chcesz. W oceanie ubrań i opcji w Nowym Jorku bądź sobą. Midi spódnica z Empire State Building dlaczego nie? Jśli cos Ci się podoba ( i wygląda na Tobie dobrze) ? Ubieraj! Duże kryształowe kolczyki  z dużym kapeluszem? Im większe tym lepiej! tylko nie zapomnij o warstwach i moze jakis zgrabnych bucikach. Jesli na obcasie to zawsze mozna wziac taxi lub ubera 😉 
 
Poniżej mozecie zobaczyć moj jesienny New York Look 🙂
buziaczki
Patinka

img_3899

img_3901

img_3834

img_3833

img_3837

img_3844

img_3851

img_3859

img_3871

img_3874

img_3880

img_3885

img_3889

img_3891

img_3893

img_3895

img_3898

img_3906

img_3909

img_3912

img_3927

img_3928

img_3866

img_3868

img_3852

img_3846

xoxo Patinka

You might also like

16 comments

  1. Wow love this! Love the look too and great advice! I definitely want to learn to layer better, and I think a black leather jacket is where I need to start! Thanks for the advice!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.