City girl

clothes-hanger_318-43294-150x150

My fashion:
Hat: CityhuntercapUSA
Jacket: ROMWE Limited
Sunglasses:WearMePro
Dress: ROMWE Limited
Boots: Mad About Heels
Bag: Steve Madden
Oak rings: Ellen Hunter Nyc

pictures by AmourandLace

I have always been a city girl however, I had never lived in such a big city like New York before. It’s one of the biggest and craziest places in the world.  Living and working in such a big city changes you. I definitely went through a transition with my life and my fashion. What does a city girl need? What does she do ? What does she wear?

 1. City girl plans and packs ahead. Sometimes I leave the house very early in the morning and come back late at night I need my life organized possibly in  one bag. She loves small and big bags but the medium size work the best because they don’t take too much space and they still fit all your shizzzzz. Note! City girl loves fashion so she buys cute bags that fit all her shizzzzzz.
 2. She likes to have fun. I strongly believe in Work hard play hard. I am not afraid to work a lot but we need a balance of fun in our lives and New York offers anything from playing chess to zip lining in the city…yeah lots of to choose from. I always have some make up and lipstick in my bag to be ready for evening adventures!
 3. City girl has a love and hate relationship with commute and commuters so she has learned how to cope! She listens to music and audiobooks on the train and meditates if possible. ( need that to survive among millions of people. I have learned how to meditate on the train standing with closed eyes! I need to put it on my resume!) and she brushes on her fashion bible aka Vogue on the train!
 4. City girl loves her heels but let’s be honest. City streets are not heel friendly so she either wears cute comfortable shoes or she always has a comfortable pair of shoes in her bag ( look #1 ) to save her little feet.
 5. City girl loves fashion but also is always cold so she layers her clothes. Even during Summer. Weather is tricky so leather jacket ( winter time under a fur or coat as well) is pretty much a must have for a city girl! She likes it because it makes her look like a badass!
 6. City girl loves sunglasses not only because she likes people watching and that helps her not to look like a creep but also the bright city lights. Well she really loves sunglasses and the cat eye ones are her havorite!
 7. City girl’s nails are always done! It’s her thing she works with people and she takes care of her hands. Nothing better than having mani and pedi done and choices of colors and places in the city are endless!
 8. The favorite part of her outfit is jewelry because it always adds a bit of the flavor and always looks good no matter your day or mood. She loves jewelry and always has some on!
 9. City girl loves different styles. She mixes them and changes depending on the day but she also loves to feel girly so she gets just extra cheesy and happy when she has a dress on and she twirls and plays with it. I love my boho style dress and I was having lots of fun in the middle of the street and Times Square.
 10. City girl has a pretty serious collection of hats and she wears them almost every day. I am a hatter or a gypsy however you want to call it.

I haven’t picked  New York as my temporary home but New York picked me. It challenged me and embraced all my strengths and shaped me to a tough cookie with a warm inside . I am a City Girl. I love New York  for what it has given me and how it has changed me!

xoxo
Patinka

Zawsze byłam dziewczyną z miasta jednak nigdy nie mieszkałam w tak dużym mieście jak Nowy Jork, jednym z największych i najbardziej szalonych miejsc na świecie. Życie i praca w tak dużym mieście zmienia cię. I na pewno zmienilo nie tylko moje zycie ale i modę. Co potrzebuje dziewczyna w wielkim mieście? Co robi ? Co ubiera? 1. Dziewczyna w wielkim mieście planuje i pakuje i organizuje. Czasem wyjeżdżam z domu bardzo wcześnie rano i wracam dopiero  w nocy.  Muszę  zorganizować moje życie możliwie w jednej torbie. Uwielbiam torby w różnych rozmiarach małe i duże torby, ale średniej wielkości sprawdzają się najlepiej, gdyż nie zajmują zbyt dużo miejsca i pomieszczą całe Twoje życie. Uwaga! Dziewczyna w wielkim mieście kocha modę więc kupuje tylko fajne torby, które pomieszczą cały jej bałagan, nie ma mowy o targaniu reklamówek. 2. Lubi się bawić. Mocno wierzę w powiedzenie ’Work hard, play hard’. Nie boję się pracować dużo, ale wierzę w równowagę pracy i zabawy w naszym życiu. Nowy York oferuje wszystko, od gry w szachy po sporty ekstremalne z dachów drapaczy chmur …o  tak jest dość wiele do wyboru. Dlatego zawsze mam jakiś makijaż i szminki w mojej torbie, aby być gotowym na przygody wieczór! 3. Dziewczyna w wielkim mieście  ma love/hate podejście do transportu publicznego i pasażerów więc nauczyła się radzić sobie! Słucha muzyki i audiobooków w pociągu i medytuje, jeśli to możliwe. (Trzeba, że aby przetrwać wśród milionów ludzi. Nauczyłem się, jak medytować w pociągu stojąc z zamkniętymi oczami! Muszę umieścić go na moim CV!) I odświeżam swoją wiedzę z biblii mody aka Vogue w pociągu! 4. Dziewczyna w wielkim mieście  kocha buty na obcasach, ale bądźmy szczerzy. ulice miasta nie są przyjazne do biegania w obcasach  więc albo nosi ładny wygodne buty lub ona zawsze ma wygodne buty w torebce na przebranie (patrz # 1), aby uratować jej nóżki. 5. Dziewczyna w wielkim mieście  uwielbia modę, ale również jest jej zawsze zimno więc ubiera się na cebulkę. Nawet w okresie letnim. Pogoda jest zdradliwa więc skórzana kurtka (w zimie również pod futro lub płaszcz, jak ) jest niezastąpiona i musi być w szafie każdej dziewczyny z miasta! Lubię,skóre  bo to sprawia, że wyglądam jak badass! 6. Dziewczyna w wielkim mieście  uwielbia okulary nie tylko dlatego, że lubi obserwować ludzi i pomaga jej, żeby nie wyglądać jak 

prześladowca, ale także z powodu ostrych świateł miejskich. No dobra nie zupełnie, ona poprostu naprawdę kocha okulary a cat eye są jej ulubione! 7.   Paznokcie dziewczyny w wielkim mieście są zawsze zrobione! Ma takiego bzika i dba o dłonie, praca z klientem ja tego nauczyła. Nie ma nic lepszego niż  mani i pedi,  a wybór kolorów i miejsc w mieście jest nieograniczony! 8. Ulubiona część jej stroju jest biżuteria, ponieważ zawsze dodaje trochę smaku i zawsze wygląda dobrze bez względu na dzień lub nastroj. Uwielbiam biżuterię i zawsze mam ją na sobie czasem bardzo dużo a czasem tylko coś drobnego. 9. Dziewczyna w wielkim mieście uwielbia różne style. Miesza je i zmienia w zależności od dnia, ale kocha również poczuć się kobieco więc jak ubieram się w sukienki jestem jak mała dziewczynka, cieszę się i robie w niej piruety lol. Uwielbiam moją sukienkę w stylu boho i miałam dużo zabawy w środku ulicy i na Times Square. 10. Dziewczyna w wielkim mieście ma dość poważną kolekcję kapeluszy i nosi je prawie codziennie. jest tak zwaną kapeluśnicą albo włóczykijem. 

Nie wybrałam Nowego Jorku jako mojego tymczasowego domu, ale Nowy Jork wybrał mnie ( albo ktoś tam u góry tak zdecydował) . Nowy Jork postawił przede mna wyzwania i ukształtował mnie na twardziela o ciepłym sercu. Jestem dziewczyną z miasta. Kocham Nowy Jork za to, co mi dał i jak mnie zmienił.
buziaczki
Patinka

 

 

fullsizerender_3

fullsizerender_2

fullsizerender_1

fullsizerender

fullsizerender_4

fullsizerender_12

fullsizerender_11

fullsizerender_10

fullsizerender_9

fullsizerender_8

 

fullsizerender_6

fullsizerender_5

fullsizerender_3

xoxo Patinka

You might also like

20 comments

 1. Love your outfit girl! I know what you mean, I’m a total city girl as well. I live in Toronto which is known as a mini New York, but every time I actually go to NYC, I feel a different sort of energy which I can’t get enough of!
  xo
  Siffat
  http://icingandglitter.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.