6 Between Seasons Essentials

clothes-hanger_318-43294

My between seasons essentials fashion:

coat: F&F
hat: Patricia Field
sunglasses:
sweater:
leather shorts: vintage
backpack: Mochito
sneakers: Nike
tights: H&M
oak ring: Ellen Hunter Nyc
wristlet: Meg Jewelry

Lately, the weather is playing tricks on us. It gives us a few days of Summer and then goes back to the freezing cold Winter, reminding us that even though we technically are in calendar Spring it’s still only the end of March. How to dress without going nuts and still keep warm? what are the between seasons essentials? 

1. Not discovering America here but layering is the key! If you layer wisely under the sweater and coat you will be able to ditch some extra layers the moment the sun hits or the weather changes throughout the day. Wear a trendy tank top or short sleeve shirt under! How many times have you thought: Oh I wish I could take this sweater off but I only have a bra under? ( well depending on how brave you are go ahead take it off anyway! )

Or why didn’t I wear a thicker coat it’s actually not that warm today! Wear it and open or cozy up by belting it again.  Temperature changes depending on the time of the day. I have learned the hard way myself that even though my weather app shows me how nice it’s going to be it doesn’t mean that I am not going to be cold. They usually show the pick of the day nice highest temperature. Mornings and evenings are a different story. Prepare for that.

That being said 2. Pack some stuff with you! a bigger handbag or my absolute fave backpack that can be easily switched to a bag too will fit all the extra hats and scarfs and even gloves if necessary. 

3. Winter and pre-Spring might be a bit boring and gray play with accessories and make it fun for yourself. A fun hat and some badass rings and bracelets will make your day a little brighter! 

4. Don’t forget your sunnies! As a matter of fact, I wear my sunglasses all year long ( imagine the tunes from ” I wear my sunglasses at night” lol) Sun can be bright especially in the morning when you are still getting back to life! Why not wearing a pair of fun sunglasses. The brighter and more colorful the better this season!

5. Another between season essential. Tight it up! Not sure about you but I love wearing dresses and shorts and really like the idea of wearing cool tights with them.  The only problem is that Winters are unbearable and wearing thighs ( or even a few layers is really annoying and you are still freezing!) now is the time! It’s not too cold and not too hot to sport all your fun tights

Last but not least 6. Give your legs a little break! I know I love any type of shoes from boots to little cute flip flops. But let’s be honest! it’s really not the time ( just yet!) for sandals! Save them for Summer and why are you still stuck on wearing uggs? It’s not snowing anymore! Dig out some closed toe shoes! or fun sneakers! give yourself a break from heavy boots and enjoy the weather change! 

Changes are great but the pre- season weather and between seasons essentials in fashion might be challenging! Embrace it and dig out all the not- so Winter anymore and not Summer yet wardrobe and have fun with it! How about what do you recommend for between seasons essentials in fashion?

xoxo
Patinka

 

Ostatnio pogoda płata figle. Daje nam kilka dni lata, a następnie wraca do mroźnej zimy przypominając nam, że pomimo kalendarzowej wiosny jest tak naprawdę dopiero koniec marca i nie ma co się jeszcze za bardzo cieszyć. Jak się ubrać i nie dać się zwariować i być przygotowanym na skoki temperatury ? jakie są zasadnicze elementy garderoby na okres przejściowy?

1. Nie odkrywam Ameryki tutaj, ale ubieranie się na cebulkę jest kluczem! Dobrze dobrane warstwy pod sweter i płaszcz pozwolą spokojnie się troszkę porozbierać w momencie gdy słonko trochę bardziej przygrzeje lub podczas wahania temperatur w ciągu dnia. Zaloz fajna podkoszulke lub cos trendy z krotkim rekawem pod sweterek. Ile razy zdarzyło ci się pomyśleć. Chciałbym zdiąć ten sweter ale nie mam nic pod spodem oprócz stanika? ( zależy od odwagi jak się nie krępujesz ściągaj a co ?:P) Albo dlaczego nie założyłam grubszego płaszcza dzisiaj? nie jest właściwie aż tak ciepło! Grubszy płaszcz zawsze można rozpiąć i zapiąć i się opatulić ponownie jak zawieje zimniejszy wiatr!
Temperatura zmienia się w zależności od pory dnia. Nauczyłam się tego na własnej skórze, że chociaż moja aplikacja pogody pokazuje mi, jak miło będzie to nie znaczy, że rano nie zmarznę na sopelek lodu. Pogodynki na internecie i w telefonie pokazują najbardziej optymistyczną opcję w środku dnia. Poranki i wieczory to zupełnie inna historia. Przygotuj się na to. 

Mając to na uwadze dochodzimy do 2. Dobrze się spakuj! większa torebka albo (mój absolutnie ulubiony) plecak, który może być łatwo zamieniony w torebkę) pomieści wszystkie dodatkowe czapki i szaliki, a nawet rękawiczki jeśli to konieczne.

3. Zima i przedwiośnie mogą być nieco nudne i szare. Zabaw się trochę dodatkami. Uwierz mi, umilą Ci dzień. Czapki z fajnymi lub smiesznymi napisami i kapelusze i wypasiona biżuteria sprawią, że dzień się trochę rozjaśni a i anomalia pogodowe mogą być bardziej znośne!

4. Nie zapomnij o oklularkach! W rzeczywistości, noszę okulary przez cały rok. Słońce może być bardzo ostre, zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy powracamy do życia! i okulary stają się naszym zbawieniem w drodze do pracy! Dlaczego nie zainwestować w jakieś fajne kolorowe? Im jaśniejszy i bardziej czadowy kolor, tym modniej w tym sezonie!

5. Rajstopy górą! Nie jestem pewna jak wy, ale uwielbiam sukienki i szorty i bardzo podoba mi się pomysł noszenia fajnych wzorzystych rajstopów do nich. Jedynym problemem jest to, że zimy są nie do zniesienia i rajstopy (lub nawet kilka warstw jest naprawdę denerwujące i nadal można nieźle przemarznąć) Teraz jest czas! Pogoda jest w sam raz na poeksperymentowanie z rajstopami! nie jest zbyt zimno i nie za gorąco! I na koniec! ( ostatni będą pierwszymi jak to mawiają)

6. Uwolnij nogi! daj im trochę odpocząć! Ja też kocham każdy rodzaj obuwia od kozaków po klapki. Ale bądźmy szczerzy! to naprawdę nie czas (jeszcze!) na sandały! Zostaw je na lato! A po co nadal tkwisz w sniegowcach? i Uggsach? już nie ma śniegu! Odkop jakieś pólbuty! lub czaderskie trampki! I daj sobie przerwę
od ciężkich butów i naciesz się zmianą pogody!

Zmiany są świetne, ale przejściowy okres pomiędzy sezonami i moda mogą być trudne! Pobaw się przejściową modą i nie tkwij już w zimowych trendach a na lato i cieplutka wiosnę jeszcze przyjdzie czas!

A wy lubicie pogodowy zawrot glowy i przejściową modę?

buziaczki
Patinka

 

IMG_1240

IMG_1306

IMG_1310

IMG_1320

IMG_1325

IMG_1242

IMG_1244

IMG_1248

IMG_1249

IMG_1250

IMG_1251

IMG_1253

IMG_1255

IMG_1257

IMG_1264

IMG_1268IMG_1274

IMG_1275

IMG_1277

IMG_1280

IMG_1283

IMG_1301

IMG_1303

Pix by PricelessMoments135

xoxo Patinka

You might also like

7 comments

 1. Very nice blog!

  I invite you to participate in a unique project ” Bloggers Stylizations “.
  Blog CHIC Poradnik I am presenting styling bloggers.

  Very nice blog!

  I invite you to participate in a unique project ” Bloggers Stylizations “.
  Blog CHIC Poradnik I am presenting styling bloggers.

  http://chicporadnik.blogspot.com

 2. Wow, Patinka, you look so beautiful and fashionable!
  I like all your pieces and we have the same trouble here with the weather. I hope spring is soon here and there is no more cold anymore.
  Nice sunglasses and nail color!
  xoxo
  Jasmin

 3. Love the idea of brightening up an outfit with accessories. I’ll fully admit my accessory game is lacking to say the least. Will be working on that this fall for sure!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.