Fashion Chameleon

 

 

clothes-hanger_318-43294

My fashion chameleon fashion:
turban: vintage
coat: F&F
earrings: H&M
bag: Trendabl
rings: Lux Accessories
shoes: Aldo 

I have always been fascinated by chameleons and their beauty. Their colors and ability to change and adjust to the surroundings is incredible. I am a bit of chameleon myself. Fashion lets me be one and feel like someone different everyday. I love mixing styles and I am also not afraid of colors. New York has also changed me and my style.  I had to adjust to its unpredictable weather and fast lifestyle. Only this week I have been a snowman, an icicle, and a human umbrella. Today I am finally Patinka wearing what I love with a chameleon in the background. What a beauty!

Honestly, I don’t like Winter but I love winter fashion. Coats, hats and boots! What’s not to like? That’s my way of dealing with Winter 🙂 Adjusting to it like fashion chameleon. This comfy and fabulous coat came with me from Poland.  Santa knew what I might need! It makes me feel like a movie star 🙂 That fur collar is sick!  I don’t mess with cold I always cover my head. Turbans are my favs for Winter and not only, I actually wear them all year long! Boots the longer the better not only make you warmer but look amazing with anything. ( well maybe not sweats but you never know, like I said I like mixing 🙂 my latest obsession knuckle rings, just love how they complement any look add that extra something something. Oh and yes animal print but you all know it already that I am leoparoholic. Or a fashionable chameleon.

xoxo
Patinka

Zawsze byłam zafascynowana kameleonami i ich pięknem. Ich kolory i zdolność do dostosowania się do otoczenia jest niesamowita. Ja też jestem trochę taki sobie kameleon. Moda pozwala mi na to. Codziennie poczuć się jak ktoś inny. Uwielbiam mieszanie stylów i nie boję się kolorów i wyzwań. Nowy Jork również zmienił mnie i mój styl. Musiałam sie dostosować się do jego kapryśnej pogody i szybkiego trybu życia, niczym te kameleonki które za mną widać. W tym tygodniu byłam bałwankiem, sopelkiem lodu i ludzkim parasolem. Dzis nareszcie jestem Patinka. Szczerze mówiąc, nie lubię zimy ale kocham zimową modę. Płaszcze, kapelusze i kozaki! Czego tu nie lubić? To mój sposób radzenia sobie z zimą 🙂 Ten wygodny i wspaniały płaszcz przyleciał ze mną z Polski. Mikołaj wiedział co mi się przyda 🙂 a poza tym czuję się w nim jak gwiazda filmowa 🙂 Ten futerkowy kołnierz jest megaśny! Nie zadzieram z zimą zawsze mam coś na głowę. Turbany są moimi ulubionymi nakryciami głowy, na zimę i nie tylko, tak naprawdę noszę je przez cały rok! Kozaczki im dłuższe tym lepsze nie tylko jest wtedy cieplej, ale wyglądają wspaniale do wszystkiego (No może nie do dresów, ale nigdy nie wiadomo, jak już wspomniałam lubię miksować 🙂 Moją najnowszą obsesją są pierścionki ( Ha! kolejna obsesja do kolekcji :P) uwielbiam jak uzupełniają strój. Dodają to coś. No i tak panterkowa torebka, ale to już nie nowość że jestem panterkoholiczką.

buziaczki
Patinka

IMG_1091

IMG_1097

IMG_1103

IMG_1107

IMG_1108

IMG_1111

IMG_1117

IMG_1118

IMG_1126

IMG_1128

IMG_1131

IMG_1135

IMG_1137

Pix by Priceless Moments

 

 

xoxo Patinka

You might also like

15 comments

  1. Hey love. I like the new website and the new post. The chameleon background is awesome and your fur coat to die for! I always love over the knee boots, but difficult for short girls like me. Any advice? Xoxo 😘

  2. I totally agree that fashion allows us to be chameleons, to play different characters, and to create different moods depending on the day. What a fantastic backdrop for your photos – I’m sure it helped inspire the theme for your post! Love this ultra glamorous and dramatic outfit!

    <3 Liz
    http://www.withwonderandwhimsy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.