Staten Island

 clothes-hanger_318-43294  

My fashion:
Hat: Forever 21
Dress: Choies
Necklace: Ellen Hunter
Shoes: Converse
Sunglasses: Ray Ban
Bag: Michael Kors
Bracelets: Vintage

 

I love fashion that’s obvious but apart from clothes and outfit changes I love traveling and discovering new places. I am somehow willful and usually like the less known places more than everything that’s widely known or popular. Living in New York and Jersey area gives me many opportunities to explore especially Summer time.
Across the harbor from the Big Apple is another island, forgotten and usually avoided. Let’s be honest even if you come to New York how many times have you thought: Oh I really want to go to Staten Island.The most you know about Staten Island is that it has a free ferry that will let you see Nyc skyline and Statue of Liberty and take some good pictures and go back immediately 🙂
The third largest borough in New York City, Staten Island is home to diverse neighborhoods, parks, natural areas, and cultural attractions. I am not trying to convince you that SI is better than Manhattan but show you some unique places and share it’s charm and hidden spots.
You have to start your day right with some great breakfast! Pasticceria Bruno is an amazing Italian spot where you can eat like a champ. Very traditional and truly Italian.
After breakfast I immediately needed some dessert! Not to far from P. Bruno there is a one of the most popular dessert spots in Staten Island- Royal Crown Bakery Cafe . This place is lively and always full. You can hear natives discussing the news of the day over coffee, policeman getting some brunch, tourists glued to the dessert displays and everybody else talking loud ( with Staten Island accent) and having fun 🙂 You can have a full meal here, grab some sweet treats or get a coffee to go. I was in heaven and even though I was tempted to get a cannoli I decided to get a chocolate mousse mini expresso shot. Heaven!!! ( look at that painting inside love it)
After all that sugar I needed a walk. I took the yummy frozen lemonade with me. It was a hot day in good ole Staten Island. Yes I went to the beach, well almost. Just chilling on the boardwalk overlooking Verrazano Bridge. That’s such a nice walk or place to do all kind of sports. Although I should have run after such a sweet and full of fun morning!When it’s comes to fashion it’s obvious that on a day like that you like to feel extremely comfortable. Nothing screams comfort more than a pair of converses and a light cotton dress ( cut outs for ventilation, a bit of jewelry and a small bag. Who wants to schlep around a huge bag. I don’t necessarily like to look like a tourist but for the most part I do because I walk around with a huge camera and I like wearing hats 🙂 I wear sunglasses all year long never leave a house without. My newest Ray bans are my favorite and well they look perfect with my hair.There is much more to Staten Island and my discoveries stay tuned!

Patinka
Kocham modę, co jest już chyba oczywiste, ale oprócz ciuszków i przebieranek uwielbiam podróże i odkrywanie nowych miejsc. Jestem jakoś bardzo przekorna i interesuja mnie bardziej mniej znane miejsca. Lubię je odkrywać. Mieszkanie w rejonach Nowego Jorku daje mi wiele możliwości szczególnie w okresie letnim.
Na południu Manhattanu jest kolejna wyspa, zapomniana i zazwyczaj unikana. Bądźmy szczerzy, nawet jeśli jedziesz do Nowego Jorku, ile razy pomyślałaś : Oh naprawdę chcę, zwiedzić Staten Island. Odpowiedź brzmi : zerO Jedyną zananą rzeczą o Staten Island jest to, że posiada bezpłatny prom, który pozwoli Ci zobaczyć NYC i Statue Wolności i zrobić kilka dobrych zdjęć i wrócić 🙂 i to natychmiast. To nie tylko opinia turysów ale i Nowojorczyków.
SI to trzecia co do wielkości dzielnica Nowego Jorku, Staten Island jest domem dla różnych dzielnic, parków, obszarów przyrodniczych i atrakcji kulturalnych. Nie staram się przekonać, że SI lepsza niż Manhatta, ale chcę pokazać kilka wyjątkowych ukrytych miejsc i podzielić się urokiem tej dzielnicy. Spędziłam bardzo fajny dzień na Staten Island.
Trzeba zacząć dobrze dzień najlepiej jakimś wielkim smacznym śniadankiem! Pasticceria Bruno jest niesamowitym włoskim miejscem, gdzie można zjeść jak mistrz. Bardzo tradycyjne i prawdziwie włoskie jedzenie.
Zaraz po śniadaniu Potrzebowałam coś słodkiego ! Nie daleko od P. Bruno jest jedno z najbardziej popularnych miejsc w Staten Island. Piekarnia Royal Crown Bakery Cafe. To miejsce jest gwarne i zawsze pełno tu ludzi . Można podsłuchać tutejszych mieszkańców omawiających wiadomości dnia przy kawie, czy polijantów zajadających lunch podczas zmiany 🙂 albo zobaczyć turystów przyklejonych do lodówek z deserami próbując zdecydować się na coś dobrego. Wszyscy mówią głośno (z typowym akcentem ze Staten Island) obiecuje na pewno będzie fajnie, śmiesznie i smacznie 🙂 Możesz tutaj zjeść obiadek lub tylko jakiś deserek albo usiąść na kawkę. Ja byłam w niebie i choć miałem ochotę spróbować slynnego najlepszego w NY cannoli to zdecydowałam się na mini mus czekoladowy espresso. Niebo w gębie!!! (tak pozat ym spojrzcie na obraz ze środka uwielbiam! trochę sztuki dla głodomorów )
Po całym tym zastrzyku cukru musiałam to gdzies wychodzić i zrzucić. Co tu zrobić w taki upalny dzień? Wziełam pyszne mrożoną lemoniadę na drogę. I poszłam na plażę, no prawie. Promenada z widokiem Verrazano Bridge to takie miłe miejsce na spacer, czy wszelkiego rodzaju sporty. W sumie po takich obfitym poranku powinnam była trochę pobiegać a nie tylko chodzić 🙂
Jeśli jest chodzi o modę, to oczywiste, że w taki dzień trzeba czuć się bardzo komfortowo. Nic nie jest bardziej komfortowe niż para Conversów i lekka bawełniana sukienka ( z wycięcia wentylacyjnymi 🙂 trochę biżuterii i mała torebka . Kto miał by ochotę targać ze sobą wokół ogromne torbisko. Mimo tego, że nie lubię wyglądać jak turystka to często mi się to zdarza bo kręce się po różnych miejscach z wielkim aparatem i lubię nosić kapelusze:)
Okulary słoneczne noszę przez cały rok i nigdy nie wychodzę z domu bez nich. Moje najnowsze Ray Banki to moje ulubione i dobrze prezentują się z moją czerwoną czupryną.
Jest o wiele więcej fajnych miejsc Staten Island ciag dalszy moich odkryć nastąpi 🙂
buziaczki
Patinka

 
 

xoxo Patinka

You might also like

9 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.