Parisian

 

clothes-hanger_318-43294
My Fashion:
Blazer: Forever 21
T-shirt and skirt: gifts from Paris
Sandals: Tahari
Bracelets: Various, vintage and TjMaxx
Watch: Michael Kors
Sunglasses: Emblem Eyewear Amazon
Bag: YSL
Oh! Oui! I love that weather! Love the sun shining and the world finally waking up!( Well, most of the world has been awake already just us up here :P) It’s been a beautiful couple of days. Spring gives you so much positive energy.
I am between two different states, I live in Jersey and work in New York. I get the best of both worlds. The hectic and so exciting, but also at times overwhelming Nyc and calm and refreshing, but sometimes a bit too slow for a city girl Jersey. However, there are so many misconceptions about Jersey. Well, welcome to one of many beautiful parks in my area. Yes! I couldn’t believe it either! I don’t have to go to Central Park. Stephen R. Gregg Park is just around the corner and it’s gorgeous! Look around you! You are surrounded by beautiful places and things, just appreciate them!
I love the beautiful Park and Gardens in Bayonne. The colors and blooming nature! Spring is really beautiful here.
My look is inspired by French fashion and the Park actually gives me that vibe, too. Also Bayonne is a French name 🙂 I can’t wait to go and visit Paris and walk around the narrow streets and breathe fashion! Meanwhile I am bringing a bit Parisian to Nyc area. I love how soft and feminine it makes me look. My t-shirt and flowy skirt are actually gifts straight from Paris from two dear friends who live there! It makes me feel like a chic and authentic Parisian. The peach boyfriend blazer was like a cherry (or peach) on the cake! love how the colors worked with my hair, too! I am so excited for sandals season. These might just be my favorite! colors and prints!
I always pay attention to details. In life and in fashion. For me cute little details pay big role in the outfit. Here you can see me in vintage inspired sunnies and lots of jewelry. Look at that ring. Isn’t it awesome?
And THE bag! I don’t have to say much about it. I just love me my YSL bag!
Walking around this park makes me appreciate little moments, which we usually oversee. Constantly rushing and chasing things. I know I love fashion and beautiful things. I do. Fashion world can be shallow, that’s why you need to stay true to yourself and don’t get too crazy about it. Just look around you, lots of the most precious things in the world are free right in front of you.
Do you take time to enjoy the little things in life?
 
Patinka
 
Och! Oui! Kocham tę pogodę!Kocham słoneczko i to, że świat się w końcu budzi (no cóż, większość świata została już rozbudzona, tylko my tutaj na północy wywiani i zapomniani:P)! Pogoda jest przepiękna od kilku dni. Wiosna daje tyle pozytywnej energii. Jestem pomiędzy dwoma stanami, mieszkam w Jersey i pracuje w Nowym Jorku. Mam to co najlepsze z dwóch różnych światów. Zgiełk i tak ekscytujące, ale również czasami przytłaczające Nyc i spokojne lecz czasem zbyt powolne dla dziewczyny z miasta, Jersey. Jednakże, istnieje wiele błędnych przekonań na temat Jersey. Jest to niedoceniony stan. Cóż, zapraszam do jednego z wielu pięknych parków w mojej okolicy. Tak! Nie mogłam w to uwierzyć! Nie muszę wybierać się do Central Parku mam Stephen R. Gregg Park tuż za rogiem! Rozejrzyj się! Jesteś otoczony przez piękne miejsca i rzeczy, po prostu doceń je!Uwielbiam ten piękny park i ogrody w Bayonne. Kolory i kwitnącą naturę! Wiosna jest tutaj naprawdę piękna.Mój look jest zainspirowany francuskim stylem, a i park nadaje też taki klimat. Bayonne to przecież francuska nazwa 🙂 Nie mogę się doczekać, aby odwiedzić Paryż i przespacerować się po wąskich uliczkach i pooddychać modą! ( Marzenia się spełniają więc już niedługo! Tymczasem przynoszę nieco paryskiego stylu do Nowego Jorku i okolic. Podoba mi się moja subtelna i kobieca wersja. Mój t-shirt i spódnica są prezentami prosto z Paryża od dwóch moich ukochanych Paryżanek. To sprawia, że czuję się też elegancką i autentyczną Paryżanką 🙂 Brzoskwinowa marynarka była jak wisienka (lub brzoskwinka) na torcie! Fajnie się wszystkie kolorki skomponowały w całość. Pasują też do mojej czupryny 🙂
Cieszę się na sandałkowy sezon. Podejrzewam, że te będą jednymi z ulubionych. Ah! moje kolorki i wzorki!Zawsze zwracam uwagę na szczegóły.(Podobno diabeł w nich tkwi ) Zarówno w życiu i w modzie. Dla mnie śliczne małe szczegóły odgrywają dużą rolę w w strojach. Tutaj możesz zobaczyć moje nowe vintygowe okularki i mnóstwo bransoletek, i pierscień. Czyż nie jest super?A torebka! Nie muszę chyba komentować więcej. Kocham moją YSL! Spacerując po tym parku doceniam małe chwile, które zwykle nam umykają. Jesteśmy stale w pośpiechu i pogoni za czymś. Wiem kocham modę i piękne rzeczy. I to bardzo. I świat mody może być czasem pusty. Dlatego należy podchodzić do niego z głową i nie dać się zwariować. Ale wystarczy się rozejrzeć bo większość najcenniejszych rzeczy na świecie jest za darmo tuż przed nami.
Czy znajdujesz trochę czasu, aby nacieszyć się małymi rzeczami w życiu?
buziaczki
 
Patinka
 
 

xoxo Patinka

You might also like

16 comments

  1. Piękne zdjęcia! Średnio mnie przekonują tej długości spódnice, ale Tobie bardzo pasuje 🙂 Nie mam zastrzeżeń 🙂
    Zapraszam do mnie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.