Rebel

 
clothes-hanger_318-43294
MY FASHION:
sunglasses: Moschino
ear cuff: Meg Jewelry
dress: Asos
shirt: Forever 21
boots: Aldo 
bracelets:Vintage
knuckle clutch: My Posh Shop
 
Deep in my heart I have always been a rebel! I always wanted to be different and wanted different things in life. I never really believed that doing what others do will make me happy.  I maybe didn’t know what I wanted ( and probably still don’t know lol ) but I exactly have known what I don’t want.
When it comes to fashion yes I love some trends and rules, but there are many things that I would rather mix and make it in my way. And chances are that I probably would do opposite from what the rest is doing. I never really believed when people created a rule of not mixing different styles and prints. Since I was a little girl I have heard that it’s not good to mix different prints. Stripes with plaid. Why not? That’s how I actually love it!
They told me along the way that I should change my hair color to look more professional and more appropriate for my age or job position. Well, guess what red is here to stay 🙂 no matter what you say and I feels very appropriate to me.
That’s exactly why you shouldn’t be surprised by what happened when we were on location shooting. Behind  a cool edgy warehouse there was an access to a ship docking platform with a beautiful skyline view, the platform was behind a gate with a sing: DANGER do NOT ENTER. Sounds pretty inviting right? Well, I didn’t think twice I got in and got some badass pictures with dangerously beautiful a pre storm sky and beautiful and mysterious New York Skyline.
The whole look is totally badass. Starting with the ear cuff from Meg Jewelry collection (absolutely amazing! ) through skull element knuckle clutch and finishing on killer over the knee boots.
Fighting a bit with the wind and still chilly air,  but we got some pretty cool shots which look so much better from outside the gate. Pssttt don’t tell anybody 😛
 

Are you a fashion rebel?

Patinka

 

Głęboko w sercu zawsze byłam buntowniczką. Zawsze chciałam czegoś innego w życiu niż wszyscy. Może nie do końca  zawsze wiedziałam czego chcę ( i chyba nadal tak zostało ) ale dokładnie wiedziałam czego nie chcę.
Jeżeli chodzi o modę jest podobnie. Owszem lubię trendy i jakieś zasady, ale jest wiele rzeczy które chętniej mieszam i zakladam po swojemu. Zazwyczaj robię zupełnie na odwrót niż być powinno. Nigdy nie rozumiałam zasad nie mieszania różnych wzorów i stylów . Od małego słyszałam już, że paski do kropek i kratek nie pasują. A czemu nie? A ja ja wlasnie tak lubię!
Często mówiono mi, że powinnam zmienić kolor włosów żeby wyglądać bardziej profesjonalnie i odpowiednio do swojego wieku lub pozycji w pracy… Hmmm Nie zgadzam się! Czerwony zostaje 🙂 jak dla mnie to czerwony jest bardzo odpowiedni 🙂
Jestem przekorą więc nie powinniście się dziwić temu co zrobiłam podczas sesji. Za tą fajną lokalizacją w starym magazynie było wejście na platformę dokującą dla statków z przepięknym widokiem na Nowy Jork. Platforma była za bramą na której widniał  znak ZAKAZ WSTĘPU. Że co? Że ja nie mogę wejść? Nawet się nie zastanawiałam. Dzięki temu mam niesamowite fotki z widoczkiem  z niepokojąco pięknym niebem i tajemniczo wygladajacym Nowym Jorkiem tuż przed ulewą. Cały mój look jest niesamowity! Począwszy od klipsa na ucho z kolekcji Meg Jewelry(oh!!) ! poprzez kopertówkę z czachami (uwielbiam!) po zabójcze długie kozaki.
Trochę wiatr nam utrudniał, ale zdjęcia na pewno wyglądają dużo lepiej niż zza płotu. Psst nie mówcie nikomu 😛A wy jestescie buntowniczymi fashionistkami?buziaczki

Patinka
 
 

xoxo Patinka

You might also like

30 comments

  1. Rożne wzory można łączyć pod warunkiem, że robi się to umiejętnie 😉 Nie każda kratka do każdych pasków itd. Bezpieczniej tego nie robić. bo nie zawsze wychodzi, ale jak wyjdzie to nic tylko patrzeć i podziwiać. Połączenie kratki i pasków u Ciebie mi się podoba, ja sama niekoniecznie bym się czuła w takim towarzystwie. Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.