East Coast Coachella

 
clothes-hanger_318-43294
My Fashion:
Sweater: Forever 21
Hat: H&M
Jeans: Alloy
Sunglasses:Ray Ban
Boots: Zara
Bag: Michael Kors
Ring: Custom Made
Just because the weather on the East Coast is not as good as in Cali it doesn’t mean that I cannot have my own Coachella or inspired outfits. Right at the time when weather couldn’t decide if it’s Spring yet but you could already smell it in the air. You know what I mean right? The smell of upcoming change! and life gets so much better right away!
Weather was still a bit chilly but sun was delightful and we caught it right before the sunset.
It was a few weeks ago now New York and Jersey is more Spring forward.
I love everything about this outfit. Its laid back feel and comfiness and every single detail. Aztec sweater! this thing is so comfy you have no idea how much I love it. I put a belt on it give it a bit of a feminine shape. Hat we know that one already right? LOVE it. My new Ray Bans look so  cool with my red hair! so much fun! Lots of bangles! I love to hear my jewelry dangling ( so weird but I do!) This big custom made ring is one of my biggest treasures.
A little delicate necklace coz too much is not always good. Although hey I know I am not the minimalist type and that’s ok with me 🙂
Shoes with that beloved also dangly fringe. I chose them for one more reason! So comfy!
and new late ( or early you can look at it both ways 🙂 ) Christmas gift for myself in the form of this cute little bag. MK can always make you feel better. Especially in your favorite print or with favorite detail.
The walk was divine! I need more moments like that in my life! Ready for Spring walks and more Summer fun!
Do you like Spring and Summer?
Patinka
 
 
Tylko dlatego, że pogoda na wschodnim wybrzeżu nie jest tak dobra, jak w Cali to nie znaczy, że nie mogę mieć własnych pomysłów stroje inspirowanych Coachella. Było to dokładnie w czasie, gdy pogoda nie mogła się jeszcze zdecydować, czy to już wiosna czy jeszcze nie, ale można już było ją wyczuć w powietrzu. Wiecie o co mi chodzi prawda? Ten przejmujący zapach nadchodzącej zmiany. I od razu chce się żyć! Pogoda była jeszcze nieco chłodna, ale słońce było wspaniałe i złapaliśmy ten moment tuż przed zachodem słońca. To było kilka tygodni temu, teraz może pogoda w NYC i Jersey bardziej się zdecyduje. Uwielbiam wszystko w tym stroju. Jego wyluzowanie i wygodę i każdy szczegół. Sweter z azteckim wzorem! jest tak wygodny, że nie masz pojęcia, jak bardzo go uwielbiam. Założyłam do niego pasek, żeby dodać mu trochę kobiecego kształtu. Kapelusz ten już chyba znacie i wiecie jak bardzo go lubie 🙂 prawda? Moje nowe Ray Bans wyglądają super z moimi czerwonymi włosami! Często zakładam dużo bransoletek! Uwielbiam słuchać jak moja biżuteria brzęczy sobie(tak wiem to dziwne, ale lubię!) Ten duży pierścień został zrobiony na moje zamówienie jest jednym z moich największych skarbów. Do całości dodałam delikatny naszyjnik bo za dużo to nie zdrowo. Mimo, że wiem, że nie jestem minimalistyczny typem i wcale mi to nie przeszkadza 🙂 Buty wybrałam nie tylko dla tego,że mają frędzelki, ale również stawiam na wygodę zwłaszcza na relaksującym spacerze. Torebka to spóźniony prezent gwiazdkowy ( lub wczesny można popatrzeć na to z dwóch stron 🙂 MK zawsze potrafi poprawić humor. Zawłaszcza z ulubionym zwierzęcym wzorkiem 🙂 Spacer był cudowny ! Potrzebuję więcej takich chwil w moim życiu! Nie mogę się doczekać na wiosenne spacery i inne przyjemności latem!
A wy lubicie wiosnę i lato?
buziaczki
Patinka
 

xoxo Patinka

You might also like

17 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.