DIY hat

clothes-hanger_318-43294

My fashion:
Hat: diy
Coat: H&M
Boots:Herever
Bag: French Connection
Scarf: Vintage Faux Fur
Pants: Necessary Clothing
Sunglasses: Prada
Bracelet: H&M

 

 

I have been always drawn to some cool looking diy projects. Let’s be honest we all go on Pinterest or Internet sometimes and look trough pages of cool looking pictures and all of the sudden we have the urge to reorganize our room or bake that cute cupcake.
 Well, few times I learned it the hard way that what’s on the picture and announced as easy dyi project it’s really not haha
 I still love  doing  creative things but they are very Patinka proof which means if I can make it you definitely can too! I would love to share a few of my cool ideas with you so stay tuned!
 
So, What to do with a very average black Winter hat and a bag full of pretty looking buttons and some free time on your hands ? well only one thing! An awesome statement hat! It can be any type of buttons, to each its own. I love gold and had a full bag of really pretty buttons and decided to put these two together.
 The result it’s pretty incredible. I get compliments on it all the time. Truly…super easy! The satisfaction of making something that looks so pretty and cool! Priceless! and it took me less than 30min!
 So there you go! One great tip sew the buttons pretty tight to each other because when the hats stretches it looks funny if they are not close. We want it to look cool and pretty not funny!
  Step by step. Brush off your old hat and hand sewing skills.

And voila! this is it! Casual look to pair up with my fancy new hat and ready to go shopping! 

Patinka

 
Zawsze mnie interesowały ciekawe DIY projekty czyli jak to kiedyś się mówiło zrób to sam. Przyznajcie się sami czesto oglądacie na Pinterescie albo Internecie rożne projekty i od razu nie wiadomo skąd macie natchnienie na przemeblowanie pokoju lub przynajmniej nieodpartą potrzebę upieczenia ślicznie wyglądającej muffinki.
 Hmm parę razy niestety nie wyszło mi to na dobre, bo tak zwane bardzo proste projekty okazały się nie być do konca takie proste jak je zachwalaja.
Nie zniechęciłam się nadal lubie tworzyć ciekawe rzeczy. Są to projekty z  tak zwanym atestem Patinki czyli skoro ja mogę je zrobić to znaczy, że wy również i wasze dzieci w przedszkolu ( haha)
Chciałabym się podzielić paroma ciekawymi pomysłami (zapraszam do mnie wkrótce  po nowe projekty:)
Więc co zrobić, ze zwykłą zimową czarną czapką i garścią ozdobnych guzików i chwilką wolnego czasu? jedna rzecz przychodzi mi do głowy jedną w swoim rodzaju wypasioną czapę! Mogą to też być broszki lub naszywki. Od wyboru do koloru. Ja jestem złotą sroką i miałam torebkę z fajnymi guzikami, które tylko leżały i zbierały kurz więc postanowiłam zrobić z nimi coś fajnego.
Efekt koncowy jest całkiem wyjątkowy. Ludzie ciągle mnie zatrzymują i pytają o moją czapkę. Zebrałam mnóstwo komplemenów a satysfakcja, że coś zrobionego własnoręcznie tak się podoba jest niesamowita Szczerze jest to naprawdę bardzo prościutki projekt, który nie zajmie więcej niż 30 min.
 No dobra to jedziemy z tym. Jedna dobra rada to należy przyszywać guziki bardzo blisko siebie i dość ciasno bo jak czapka się rozciąga na głowie to nie wygląda to dobrze a z tymi projektami to o to własnie chodzi,żeby było łatwo i przyjemnie no i ladnie.
 Krok po kroku. Wystarczy tylko odkopać starą czapkę i przypomnieć sobie podstawy rĘcznego szycia czyli jak przyszyć guziczek ( czyli ZPT sie kłania )
 

I voila! gotowe!

Do czapeczki wygodna stylowka i jestem gotowa do wyjscia na zakupy 🙂 

buziaczki
 Patinka

 

 

xoxo Patinka

You might also like

28 comments

  1. Hello Patrycja!
    Great post! I am amazed by how you can transform a simple beanie into such a classy piece of art work! Not to mention that it goes wonderfully with your bold red hair! <3 Loving this look!
    Love,
    Kira
    live-and-dictate.blogspot.sg

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.