But first coffee…

clothes-hanger_318-43294
My fashion:
Skirt: Necessary Clothing 
Coat: Forever 21
Shoes: Impo
Bag: F&F
Gold tights: H&M
Earrings: Vintage 
T-shirt and sunglasses: 5 Below

I like to start my day with the a cup of good coffee! There is really nothing better than just a moment for yourself with a yummy energizing dose of caffeine oh and a great read!
I honestly don’t have too much time for that and usually drink my cup on the go. That’s why I was just delighted to stumble upon this local Jersey gem! I found my new place to go. Perk up Cafe in Bayonne it’s so charming and has a great ambience. It was such a pleasure to get a break from the cold outside with a toasty cup of french vanilla latte and catch up with my fashion reading.
It was a very cold day ( something new up here ha ha)  I wanted nothing but to be comfy and warm. I love my new winter snow boots with their synthetic leather and faux fur they make a great alternative to Uggs. Ok I know they look kida similar and funny. But hey! they are waterproof, super comfy and such a steal.

You can officially meet my favorite winter sweater! I love that cozy thing!  T-Shirt and sweatpants for a fashionista? oh yes! But only my way! Fancy half leather sweat pants and Celine inspired shirt. That’s how I roll. And I layer! I layer a lot! I love collecting and finding little precious unique pieces. I am a golden girls so you shouldn’t be surprised by my accessories the watch, the bag, the hat details the bracelets. Ok I know I know! I am kinda obsessed! Now what should I have for dessert? Mhhhh
Everything is so delicious here! http://www.perkupcafenj.com/
 
If you like my hat and want to learn a bit more about it. Come back soon! There is more to come about it!
 
Patinka

Uwielbiam zaczynać dzień kubkiem dobrej kawy! Nie ma nic lepszego niż chwila dla siebie i pyszna dawka kofeiny z jakimś dobrym czytadlem. Naprawdę brakuje mi takich chwil bo  najczęściej łapię kawę w biegu. Dlatego naprawdę się cieszę,że znalazłam ta lokalną perełkę w Jersey. To moje nowe ulubione miejsce. Perk Up Kafejka jest naprawdę czarująca i ma ciekawa atmosfere. To doskonale miejsce na chwileczkę zapomnienia i przerwę od mrozu z cieplutkim kubkiem pełnym pysznego latte i  moją ulubioną lekturą.

To był naprawdę mroźny dzień ( co za nowość tutaj u nas  ha ha ) dlatego chciałam czuć się cieplutko i wygodnie. Uwielbiam moje nowe śniegowce, które dzieki eco skórze i sztucznym futerku są bardzo dobrą alternatywą uggsów. No dobra wyglądaja podobnie i śmiesznie, ale nie przemakają i chodzi się w nich jak na boso a na dodatek kosztują naprawdę grosze w porównaniu z innymi zimowymi opcjami. Mogę was oficjalnie zapoznać z moim ulubionym zimowym swetrem! Uwielbiam go! T-shirt i spodnie z dresu dla fashionistki? Jasne, ale tylko w moim stylu. Musza miec w sobie cos innego  i ekstrawaganckiego. Skórzane spodnie i koszulka zainspirowana Celine. Tak właśnie lubię. A co?!? I nakładam warstwy. Mnóstwo warstw. Kolekcjonuję i wyszukuję, różne ciekawe jedyne w swoim rodzaju egzemplarze. Jestem złota sroka więc nie powinno nikogo dziwić jak wiele różnych dodatków, zegarek, detale na czapce, bransoletki…wiem wiem mam taką obsesje. No a teraz co by tu zjeść na deserek? mhhh Wszystko tu wyglada przepysznie! http://www.perkupcafenj.com/
Jeśli zainteresowała Cię moja czapka, zapraszam wkrótce na coś ciekawego na jej temat!
buziaczki
 
Patinka

PatrycjaS2P2.jpg

PatrycjaS2P3.jpg

PatrycjaS2P4.jpg

PatrycjaS2P5.jpg

PatrycjaS2P6.jpg

PatrycjaS2P9.jpg

PatrycjaS2P10.jpg

PatrycjaS2P11.jpg

xoxo Patinka

You might also like

8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.