Snowy Central Park

clothes-hanger_318-43294 
My fashion:
 
Fur: Vintage
Hat: Handmade
Scarf: Handmade
Backpack: Mohito
Snowboots: Khombu
Bracelets: Vintage
Jeans: H&M
Winter is in full force in Nyc now and it’s really freezing, but beautiful with all the snow around!
Central Park looks beautiful any season of the year and Winter looks really magically!
But what to wear when there is 12 degrees outside!?!
Well, I already have some solutions for that. Layers are the key and comfy faux fur comes in handy for days like that! I am always cold so I choose lots of warm accessories. I always have with me my new cute wool hat with the fleece inside that really keeps my head and my thoughts warm 🙂
Wool thick scarf won’t let me freeze.  I have waited a while to choose a pair of good winter snow boots. I have a problem because I used to usually choose clothes and shoes based on visual aspect. Now because of the circumstances I also look at the comfort factor and warmth. That’s why I decided on thermal waterproof not so pretty but kinda cute snow boots to make my winters less miserable.
 It’s my first backpack in a while and I was never a backpack lady, but this one I really love, and it’s super handy and can convert to a bag too. Ripped jeans of course but with many layers under! you have no idea how many 🙂
Freezing, snow day in Central Park is definitely a joyful memory and a very  cool experience.
Have a great love month! It’s February!
Now please enjoy my pix.
 
Patinka
 
Zima w Nowym Yorku w pełni i jest naprawdę mroźnie i groźnie! Ale za to jakże pięknie i biało!
Central Park jest piękny niezależnie od pory roku ale zimą wygląda magicznie! Ale co tu ubrać w -11 stopniowy mróz??? Hmmm, już troszkę sobie umiem radzić w takich warunkach. warstwy to podstawa i sztuczne cieplutkie futerko też się przydaje na takie dni. Ja jestem zmarźluchem więc stawiam na cieplutkie akcesoria. Teraz nie rozstaję się z moja nową wełnianą czapusią, która jeszcze od wewnątrz ma polar! więc i moja głowa i myśli są dość gorące 🙂 A cieplutki wełniany szal nie pozwoli mi zamarznąć! Zajęło mi dość długo, żeby znaleźć fajną i dobrą parę śniegowców. Był problem bo nie będę ukrywać, że zawsze wybierałam ciuchy i buty pod względem wizualnym. Teraz z okazji na okoliczności patrzę również na wygodę a teraz w takich warunkach na ciepełko 🙂 Dlatego zdecydowałam się na termalne i wodoodporne śniegowce które może nie aż takie cudne (ale maja cos w sobie ), ale dopomogą w trudnych warunkach atmosferycznych.
To mój pierwszy plecach od wielu lat, nigdy jakoś nie byłam ’plecakowa’ ale ten uwielbiam bo jest wygodny, przydaje się na moje odkrywcze eskapady i dodatkowo mogę go przerobić na torbę. Jeansy powydzierane, ale za to z paroma warstwami pod! Nawet nie macie pojecia iloma!
Zimny, śnieżny dzień w Central Parku zaliczam do udanych i bardzo fajnych doświadczeń.
Miłego miesiąca miłości! to już luty!
Zapraszam na fotki!
buziaki
 
Patinka
Pix priceless Moments
 

xoxo Patinka

You might also like

31 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.