Layer it!

 

 

clothes-hanger_318-43294
My fashion:
Coat: H&M
Vest: Amazon Fashion
Hat: Patricia Field
Boots: DSW
Bag: Nine West
Scarf: Forever 21
 
The best part of cold weather is layering! I don’t like the cold weather and I am always freezing. That’s why I became a pro of layers! The more the better! Nothing worse than being cold. Winter world of New York and area is actually pretty fascinating as long as you  feel warm and comfortable.
Fashion has no rules. There are no rules to how to wear a vest anymore, either!
 That warm fake fur vest can be worn as outwear as well. Depending on temperature and my mood of course I use it both ways 🙂 I threw my comfy vest on the leather detailed coat. Black on black screams for some colorful and powerful accessories, so I was happy to add purple scarf and two toned boots! My new little leopard handbag( lovely!)  was just a cherry on the top! I also Vogued the whole look with  it a cool warm hat!
This cold but sunny Sunday was just perfect for that outfit! Here you can see me exploring my neighborhood. Stopped to admire the old Library in Bayonne (one of the most interesting local libraries I have seen!)
 
 
Patinka
 
 
Najlepszą rzeczą zimą jest ubieranie się na cebulkę! Nie lubię zimna i jestem zmarźluchem, dlatego stałam się specjalistką ubierania na cebulkę!  Zimowy świat w Nowym Yorku i okolicach moze byc calkiem fascynujący jeśli czujesz się ciepło i komfortowo.
W modzie nie ma zasad jakie kiedyś panowały. Teraz można nosić kamizelki futerkowe zarówno na kurtki czy płaszcze jak i pod. Ta cieplutkia sztuczna futerkowa kamizelka ma różne zastosowania w zależności od pogody i mojego nastroju 🙂
Kamizelke narzucilam na plaszcz z skorzanmi rekawami. Czarne na czarnym prosi się o jakieś wyraziste dodarki, dlatego bardzo chętnie dodałam fioletowy szalik i  kozaki w czarno bronzowym tonie. Moj nowy panterkowy dodatek do torebkowej kolekcji stał się wisenką na torcie! I jeszcze wykonczyłam moj look w iscie Vouge’owym stylu cieplutką czapeczką! Ten zestaw był perfekcyjny na to zimne, ale słoneczne niedzielne popoludnie! Tu możecie mnie zobaczyć zwiedzająca swoje okolice. Zatrzymałam się na chwilkę, żeby popodziwiać starą bibliotekę w Bayonne (jedną z ciekawszych jakie widziałam do tej pory.)
 
buziaczki
 
Patinka
 

 

 Pix by Priceless Moments

xoxo Patinka