Traveling with style!

 

 

clothes-hanger_318-43294
My fashion:
Necklace:  Vintage
Palazzo pants: Benii Boutique
Bracelets: Lilu, Michael Kors, different markets
Ring: Patricia Field
Shoes: EyesonStyle
Jacket: Asos
 
Let’s fly! Traveling could be tricky you want to feel as comfortable as possible but don’t want to arrive as a slob. I never want to sacrifice my style and nowadays with countless options thankfully that’s not the case anymore! I was getting on the flight to gorgeous Florida and I knew I would want to feel good in what I wore. I bet on pair of slip-on flats! and palatzzo pants!
My trip was a few weeks ago to a sunshine state where weather is always very nice but I was traveling from chilly New York so a jacket was a must! Pix taken almost freshly of the plane!
You can see me there relaxing at  my friend’s place:)
This outfit has everything I love! Comfortable and cool looking pants! You don’t even know how comfy!  Statement necklace! I LOVE that piece it is one of the first pieces I bought when I moved to USA has sentimental value too!Bedazzled bucket bag for all the stuff I need for my trip on the plane! Pretty awesome! and lots of bracelets and unique rings! Jacket that not only kept me warm but also looked bad ass! ( I was in Florida but you never know I am always cold! ) Big watch is  a must for me!although happy people don’t count time!Such a happy girl coz she was visiting someone special! and yes a touch of animal print to show my claws!
If you know me you know I have pretty sharp claws 😛
Patinka
No to lecimy! Podróżowanie nie jest takie łatwe chcemy się czuć komfortowo i wygodnie ale nie chcemy dojechać na miejsce jak niedbaluchy 🙂
Należę do osób które nie poświęcają swojego stylu dla wygody i na szczęście to nie jest problem w dzisiejszych czasach. Możemy wyglądać świetnie i czuć się swobodnie!
Na moją podróż na Florydę wybrałam ciuchy w których wiedziałam,że bedę się czuła dobrze i bedą wyglądały dobrze w moim stylu :)Postawiłam na wygodne trapmki i szerokie spodnie!
Moj lot byl juz pare dobrych tygodni temu do zawsze słonecznej Florydy, ale wylatywałam z troszkę już zimnego Nowego Yorku więc nie obyło się bez kurtki.
Zdjęcia sa swiezo z przyjazdu z lotniska. na fotkach mozecie mnie zobaczyc juz relaksujaca sieu  się  u przyjaciółki 🙂 nawet prawie na dach wskoczylam 🙂
Ten look to wszystko co kocham! Wygodne i ciekawe spodnie. Nawet sobie nie wyobrażacie jak wygodne!
Duży nietypowy naszyjnik. Uwielbiam go. To pierwszy naszyjnik który kupiłam po przeprowadzce do USa wiec ma też sentymentalne znaczenie. Torba z błyskotkami naprawdę niesamowita i  pomieci wszystkie klamotki potrzebne w podrozy! Mnóstwo bransoletek i pierścieni. Kutka która wygląda super i w razie czego ogrzeje ( no dobra to Floryda ale jestem zmarźliuchem). Duży zegarek to j niezbednik dla mnie chociaż szczęśliwi czasu nie liczą, a ja naprawdę bylam szczesliwa bo odwiedzalam kogos bardzo waznego dla mnie i moja  Floryde 🙂 no i  i trampki z pazurem.
Tak to ja, Ci co mnie znaja wiedza, ze pazurki to mam ostre 🙂
buziaki
 
Patinka
 

xoxo Patinka

You might also like

8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.