Us Open

clothes-hanger_318-43294
MY FASHION:
 
Denim dress: Vero Moda
Shoes: Wedge Converse
Sunglasses: ASOS
Bag: TjMaxx
Hat: Little Havana
Necklace and bracelet: TjMaxx
Watch: Michael Kors
There are things in life you put on your bucket list and don’t even think that they are going to happen.
That’s the nature of us humans we dream and don’t believe in our dreams 🙂
Well, going to US Open was one of these things. I always wanted to go and feel the atmosphere of the tennis game played by the best players in the world. Actually I would never think that I could  happen why? not sure maybe be because there is a million other things I want to do or I had never imagined I would live in Nyc.  However, a chance to watch Serena Williams at her best! PRICELESS!
First Summer in NYC was full of attractions to me that’s for sure!
I played tennis ( or attempted to play or rather not to hurt myself lol) and love the energy of the game! Us Open Semi-Finals are even more than I could have ever expected!
Tennis is not only a game it’s all about fashion nowadays! Great tennis outfit at the tennis class is half the work! So when it comes to my outfit I went for comfy and sporty! I was rocking my new wedge converse and a denim dress! It was a great choice for that weather! Heat and sun are two of the side effect of watching tennis games so I decided to hide myself with my favorite fedora hat and aviator sunglasses.
I always add some accessories to complete my look but this time the organizers decided to help me with my stylization and added a sexy green wrist band.  It just took my look to the next level 🙂
 
Btw how many Ralph Lauren tennis balls do you see behind me?
Ps. And of course Serena won! She killed it!
 

Patinka

Są takie rzeczy w życiu o których sobie marzymy, ale jakoś tak ciężko nam uwierzyć, że mogło by się to zdarzyć.

To nasza ludzka natura  marzymy sobie nie wierząc, że marzenia są po to żeby się spełniały 🙂
Hmm US Open należy do jednych z nich. Zawsze mi się marzyło poczuć atmosferę gry i zobaczyć najlepszych z najlepszych. Ale nigdy nie przypuszczałam, że sie to zdarzy. Dlaczego? nie mam pojęcia może dlatego, że jest million innych rzeczy które bym chciała zrobić albo nie przypuszczałam, że bede mieszkać w Nyc. Nieważne, jednak szansa zobaczenia Sereny Williams w akcji. Bezcenne!
(Po)grywałam w tenisa ( a raczej próbowałam się nie zabić na korcie lol) I uwielbiam energię jaką daje ten sport! Półfinały US Open są niesamowitym przeżyciem! Lepszym niż sobie wyobrażałam.
Tenis to nie tylko sport ale w dzisiejszych czasach to również moda dyktuje jak wyglądać mamy na lekcji tenisa 🙂 Dobry strój to połowa sukcesu 🙂
Jeżeli chodzi o mój zestaw postawiłam na wygodę i sporty look! Nowe conversy i jeansowa kiecka były dobrym wyborem w taka pogodę!
Upał i bijące po oczach słońce to jedyne skutki uboczne tej imprezy dlatego schowałam się pod moim ulubionym Kubańskim kapelusikiem i z aviatorkami.
 Dodatki są dla mnie wykończeniem zestawu ale tym razem organizatorzy postanowili pomóc mi w stylizacji i sexy seledynowa branzoletka vel ostatki krzyk mody 🙂 przyćmiła resztę mojej biżuterii.
 
Tak przy okazji jak myślicie ile jest piłeczek tenisowych Ralpha Laurena za mną?
ps. Serena oczywiście wygrała! Rozniosła wszystkie konkurentki!
buziaki
 
 
Patinka
pix by Priceless Moments

xoxo Patinka

You might also like

15 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.