I heart my bike

clothes-hanger_318-43294
 My fashion:
Vest: Promod
Shoes: Alloy.com
Tights: H&M
Shorts: Asos
Bag: H&M
Necklace: Custom made by a friend
Hat: I don’t even know 🙂
Bracelet &ring: Vintage
Don’t you just love that song by Queens? Every time I want to go outside and ride my bike this song it’s stuck in my head 🙂 and I can’t stop singing it. I fell in love with bikes after my short trip to Amsterdam where I saw literally everybody riding their bikes – from priests to bankers. What I loved about it was that they were all wearing their regular clothes!!! it really looked so cool, for me riding a bike  had been associated with sportswear. However, riding a bike can be so stylish. (oh yeah!)
 
The weather seems to be very generous lately that’s why I could indulge myself with an outfit which is not really winter- friendly 😛 and I could enjoy my sweet little purple ride 🙂 
This outfit is comfortable, fun, trendy and sexy! and perfect for an afternoon bike ride haha 
 
Let’s start from the bottom. I found this shoes on Alloy.com These velour booties are not only very comfy but thanks to golden studs look really edgy. Golden tights ( yeah since I moved to the cold zone I had to say hi to them again) I pared with lace shorts ( a sweet memory from Miami….ahhhh….) black cotton shirt and a tribal print wool vest! I honestly just adore and love it! I got it form my mom while visiting Poland lust Summer. I threw on a leopard print ( of course) detail hat, big statement necklace heavy and gorgeous!!! My new favorite bag that can fit everything you need and matches almost everything. I added up a bracelet, OVERSIZED ring and in a few pictures my fake glasses which make me look soooooo smart 🙂 
Have fun on your bikes!!!
 
Patinka
 
Ja ‘serduszko’ moj rower 🙂
Czyż nie kochacie tej piosenki Queens? Za każdym razem kiedy mam ochote wybrać się na przejażdzkę rowerkiem ta piosenka nie chce sie ode mnie odczepić i nie mogę przestać jej spiewać 🙂 Zakochałam sie w rowerach po mojej krótkiej wyprawie do Amsterdamu gdzie zobaczyłam, że każdy mały czy duży jeździ na rowerze- od księdza po bankiera. Najbardziej urzekło mnie to, ze każdy jeździ na rowerze w swoich normalnych ciuchach. Wygladało to fantastycznie. Dla mnie wcześniej jazda rowerem kojarzyła się tylko ze sportową odzieżą. A przecież przejażdzka może też być  trendy.(oł jeee)
Pogoda wydaje się być bardzo hojna ostatnio więc postanowiłam wskoczyć w swoje nie-zimo-lubne ciuszki i na moja fioletową brykę. 
Zestaw który mam na sobie jest wygodny, ciekawy, trendy i myślę  też, że sexy. W sam raz na rower haha
 
Zacznijmy od dołu. Znalazłam te buty na Alloy.com. Te kozaczki są nie tylko wygodne, ale i ćwieki dodają im pazura. Złotawe rajstopy ( odkąd przeniosłam się w zimną hemisferę musiałam się z nimi na nowo zakolegować) dobrałam do koronkowych szortów ( które są słodką pamiatką z Miami…ahhh….) do tego czarna bawełniana bluzkę i kamizelkę, którą mogę się szczerze przyznać kocham i uwielbiam – dostalam ją od mamy podczas moich ostatnich wakacji w Polsce. Na głowe zarzuciłam kapelusz z panterkowym detalem ( no ba oczywiscie ) 
duży kremowy naszyjnik ( cięzki i przepiękny- ktoś kiedyś powiedział, że żeby dobrze wyglądać trzeba trochę pocierpieć) Dobrałam do tego moja nową ulubiona torebkę która jest w stanie pomiescić wszystkie moje szpargały i pasuje prawie do wszystkiego. Dorzuciłam do tego kremową bransoletę i duży pierscień w tej samej tonacji. Na niektórych zdjeciach można mnie zobaczyć w moich ‘udawanych’ okularach tzw kujonkach ktore dodaja mi tyleeeeeeee inteligencji :)))
Udanych rowerowych wojaży 🙂
Buziaczki 
 
Patinka
 

xoxo Patinka

You might also like

26 comments

  1. Pati wyglądasz prze cudnie a buty są boskie!!! :))) koniecznie muszę sobie coś znaleźć podobnego :))

    ps. a ciągle się zarzekam, że kupię coś na płaskim (nie licząc butów sportowych;))

  2. Thank you so much for your visit! I follow you with GFC and Bloglovin!
    Have a wonderful weekend!! and my like in bloglovin for your post too!!!!:)))
    Besos♥

  3. I like the bike and the boots match perfect, but I not sure about that glasses your eyes are so beutiful you don't need it !! :0) Go ride!! Kisses

Leave a Reply

Your email address will not be published.