Shorts….for winter :)

 
 

 

clothes-hanger_318-43294
 My fashion:
Sneakers: Glaze
Earmuffs: H&M
Biker jacket: Reserved
Fishnets: H&M
Scarf: Poland, Zakopane (flea market)
Watch: MK
Purse: Reserved
 
 
 
New York takes some adjustments in every aspect of my life. It is exciting yet challenging. I have been changing my wardrobe and my transportation habits and everyday routines. 
It was just before snowing and I was waiting for a bus to take me to subway.  I loved it because it gives me a chance to catch up on my reading and music. 
Although it wasn’t freezing cold it was a chilly day so I absolutely love my earmuffs they are so cozy and warm. ( and my favorite print) I wrapped myself in a colorful Polish traditional scarf which I bought in the mountains. Just because I need to run or walk a lot ( yay for me!) I love wearing heels but wedge sneakers it’s a . Shorts with fishnets might not sound like a perfect idea for winter days but that day wasn’t that bad and hey I have done crazier things in my life 😛 I have a hot soul 🙂
 I had earmuffs to keep my head warm so that’s enough right?:P
 I chose to wear all that with biker jacket and a huge sequin purse for all the stuff I need to have with me ( oh boy always too much stuff). Michael Kors watch helps me be on time because in NYC you gotta be sharp on time
 no more Miami time… ( if you know what I mean wink wink ) 
See you here next time,
Patinka 
 
 
Przeprowadzka do Nowego Yorku wymaga wielu zmian w każdym aspekcie mojego życia. Jest to bardzo ekscytujace, ale z drugiej strony wymaga wielu poświęceń. Nie tylko zmieniam garderobę ale również  przyzwyczajam się do innych środków  transportu. 
         Było to zaraz przed pierwszym śniegiem i czekałam na autobus który dowozi mnie do metra ( taka sobie wygodnicka jestem :P) Bardzo mi się to podoba ponieważ mogę nadrobić zaległości w lekturze i muzyce.
Mimo tego, że nie było źle to było troszeczkę zimno wiec zabrałam ze sobą nauszniki, które uwielbiam bo są bardzo przyjemne i cieplutkie ( i w moim ukochanym wzorze) Zawinęłam się w góralską chustę, którą kupiłam w Zakopanym. Jak wspominałam teraz więcej chodzę wiec mimo tego, że kocham obcasy to sneakersy na klinie to jest to 🙂 wygoda i mój styl nie wspomnę już o wzorze 🙂 szorty i kabaretki mogą nie brzmieć jak dobry pomysł zimą, ale nie było aż tak zimnno i bardziej szalone rzeczy w życiu już się przeżyło ;P  I jestem dziewczyna gorącą duchem 🙂 A poza tym miałam nauszniki więc to najważniejsze prawda? 
Do tego dobrałam skórzaną kurtkę i ogromną złotą torbę z cekinamy w której jak zwykle mam za dużo rzeczy 🙂 Michael Kors i jego zegarek pomagają mi być wszędzie na czas co bardzo się liczy w NYC, tu nie przejdzie ’punktualnść’ w stylu Miami ( myślę, że wiecie o czym mówię 😉 
 
Buziaki
Patinka
 

xoxo Patinka

You might also like

15 comments

  1. Shorts can be hard to pull off in the winter but you did it quite nicely! I love that scarf. 🙂 You have great style, I'm a new follower!

    If you're interested, follow me back!

    aclassystateofgrace.blogspot.com

  2. Lovely sneakers!
    Thanks so much for visiting my blog 🙂 If you want, we can follow each other on Bloglovin, let me know and I follow you back!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.